Şu Anda Okuyorsunuz
Yararları Saymakla Bitmeyen Spor: Bisiklet Sürmek

Yararları Saymakla Bitmeyen Spor: Bisiklet Sürmek

Düzenli Spor Yapmak Gündelik Yaşamımızı Kolaylaştırıyor!

Düzenli spor yapmak, sağlıklı bir yaşama açılan kapıdır ve gündelik yaşantımızda bizlere birçok kolaylık sağlar. Örneğin, kan dolaşımımızın önce hızlanıp sonra regüle olması, solunum hızımızın artışı, hormonlarımızdaki olumlu değişiklikler, endorfinler aracılığıyla sağlanan psikolojik rahatlık, vb.

Tüm bunların yanında düzenli olarak spor yapanların gündelik yaşamlarında işlerini daha rahat yürüttüklerini görmekteyiz. Merdiven çıkmak, kaçırılacak olan bir otobüse yetişmek, pazar dönüşü eldeki torbaların ağırlığı altında ezilmemek, ev işlerini daha kısa sürede bitirmek bunlar arasında sayılabilir.

Bisiklet Sürmenin Vücudumuza Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Bisiklet sürmek şişmanlık, stres, metabolizma hastalıkları, sırt ağrıları, yüksek tansiyon gibi vücuttaki olumsuzlukları giderdiği, daha sağlıklı ve mutlu bir insan yarattığı yapılan birçok araştırmada ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte dayanıklılık gücümüzün artırması, stresle baş etmemizde yardımcı olması, kuvvet gelişiminden sonra yağ yakımı ve dolayısıyla kilomuzu kontrol etmemizi sağlaması, eklemlerimizi güçlendirmesi, sırt, bacak, karın ve kol kaslarını çalıştırması ve nihayetinde kondisyonumuzu artırması bunlar arasında sayılabilir.

Özellikle, bacak ve sırt kaslarını harekete geçiren bisiklet ile zinde kalmak mümkün. Uzmanlar, aşırı kilolardan şikayet edenlere bu sporu özellikle öneriyorlar. Bisiklet, kas yapmak isteyen erkeklerin hem eğlenerek hem de para harcamadan yapacakları en keyifli sporlardan.

Bisiklet Sürmek Kemik Erimesi Riskini Azaltıyor!

Kadınlar her ne kadar bisiklet sporuna erkekler kadar çok ilgi göstermese de sağladığı faydaları göz ardı etmemek gerekir. Özellikle düzenli olarak bisiklet kullanımı kemik yoğunluğunu artırarak kadınların ileri yaşlarda kemik erimesi (osteoporoz) hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır. Osteoporoz tedavisinde kadının yaşı ne olursa olsun, tedavinin bir parçası olarak egzersiz reçetesi verilmektedir ve bisiklet hem eklemlere daha az yüklenilmesi hem de yoğun olarak yapılmadığı sürece diğer sporlara göre daha az yorması nedeniyle orta yaş grubu için uygundur.

Yürüyüş Yapmak da Bisiklet Sürmek Kadar Yararlı

Yürümenin de aynı bisiklete binmek gibi kalp ve dolaşım sistemi, solunum sistemi, kasların çalışması, güç ve kondisyon artışı,  kilo ve kolesterol kontrolü ile yine 30 dk geçen egzersiz sonrasında endorfin artışı, stres kontrolünde de çok yararlı etkileri vardır.

Önerilen günde ortalama 30 dk’lık egzersizlerle haftada 150 dk’lık bir tempolu yürüme süresini tutturmaktır.

Summary
Yararları Saymakla Bitmeyen Spor: Bisiklet Sürmek
Article Name
Yararları Saymakla Bitmeyen Spor: Bisiklet Sürmek
Description
Bisiklet sürmek şişmanlık, stres, metabolizma hastalıkları, sırt ağrıları, yüksek tansiyon gibi vücuttaki olumsuzlukları giderdiği ortaya çıkmıştır.
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
8
Harika
34
Meraklı
12
Yorumları Görüntüle (0)

Bir Yorum Bırakın

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır