Şu Anda Okuyorsunuz
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Şahit olduğumuz pandemi içsel bir bakış açısından hepimize alan ve zaman tanıdı. Bu içsel bakışmalardan mevcut beslenme düzenimizin de etkilendiğini düşünüyorum. İlk haftaların yarattığı şok etkisiyle yapılan ekmekler, pastalardan sonra herkes biraz daha sağlıklı beslenmeye ve en önemlisi de bağışıklık sistemine etki eden, iyi gelen, kuvvetlendiren besinlere meyletti.

Beslenmenin hayat boyu en temel ihtiyaçlarımızdan biri olduğu aşikar ancak sadece bununla sınırlı değil. Beslenmenin zaman zaman haz almak için yapılan keyfi bir eylem olduğunu da gözardı etmeden bizi daha sağlıklı yapacak ve bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirecek doğru tercihler yapmalıyız.

Bedenimize iyi bakmanın en iyi yolu da immün (bağışıklık) sistemimizi kuvvetlendirmektedir. Vücudumuzun hastalıklara karşı mücadele etmesi ve özünü korumayı hedefleyen bağışıklık sistemini mineral, vitamin ve çeşitli besin ögeleriyle güçlendirmek mümkün.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitamin ve Mineraller

C VİTAMİNİ

Limon, portakal, kivi, mandalina, biber, greyfurt, maydanoz gibi meyve ve sebzelerde bulunan c vitamini bağışıklık sistemini güçlendirme ve zararlı maddelerin vücudumuzda oluşturduğu serbest radikallere karşı ilk savunma hattı olarak düşünebiliriz.

E VİTAMİNİ

C vitamini gibi bir antioksidan kaynağı olan E vitamini en yoğun içeren besinler; Buğday tohumu yağı, Ay çekirdeği, Badem, Ayçiçek yağı, Fındık, Fıstık ezmesi, Yer fıstığı, Mısır yağı, Brokoli, Soya yağı, Kivi, Mango, Domates, Ispanak şeklindedir.

ÇİNKO

Bağışıklığı güçlü tutma açısından önemli minerallerden olan çinko; karides, istiridye, balık, et, karaciğer, buğday tohumu, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, tüm tahıllar, ceviz, badem, yumurta, peynir ve sütte yüksek oranda bulunur.

QUERCETİN

Polifenollerin flavonoid grubundan bitkisel bir flavonoid olan quercetin enflamasyonu önleme ve bağışıklığı güçlendirmede önemli bir maddedir. Soğan, sarı ve yeşil biber, çilek ve dut, kuşkonmaz, narenciyeler, kiraz ve vişne, domates, elma, üzüm, brokoli, lahana, marul, ahududu, yaban mersini, kızılcık, yeşil ve siyah çay başlıca kaynakları arasında sayılabilir.

PRE/PROBİYOTİKLER

Hem prebiyotikler hem de probiyotikler vücut yapısını, bağırsağı desteler ve sindirime yardımcı olurlar. İkinci beyin olarak tarif edilen bağırsağın korunması da bağışıklığın korunması için gereklidir. Prebiyotikleri basitçe sindirilemeyen ve probiyotikleri besleyen lif türü olarak düşünebiliriz. Prebiyotikler meyve, sebzeler, tam tahıllar gibi lif bakımından zengin yiyeceklerde bulunur. Probiyotikler ise supplement olarak dışarıdan alınabileceği gibi turşu, kefir, yoğurt gibi besinlerde de bulunan yararlı bakteriler olarak tanımlanabilir.

SELENYUM

Brezilya cevizi, balık, sığır ve hindi eti gibi besinler yüksek selenyum içeriğine sahiptir. Bunun dışında makarna, tam tahıllı besinler de selenyumdan zenginleştirilmiş halde piyasa bulunmaktadır.

B6 VİTAMİNİ

Bağışıklık sistemini desteklemesi dışında kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu destekleyen ve metabolik pek çok görevi bulunan B6 vitamininin hayvansal kaynakları; karaciğer, böbrek, beyin, yumurta sarısı, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri şeklinde olup bitkisel kaynakları; muz, avokado, patates, ıspanak, bezelye, yulaf şeklinde sıralanabilir.

İki evimiz var. Birisi üzerinde yaşadığımız dünya, diğeri ise bedenimiz. İkisine de çok iyi bakmak bu günlerde farkına daha çok vardığımız en temel görevimiz.

Hep sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle.

Bu yazı Diyetisyen Ceren Ergüden tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Beslenme ve Diyet Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler
Article Name
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler
Description
Bedenleri güçlendirmenin en iyi yolu bağışıklık sistemini beslemektir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler saglikguncem.com'da!
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
40
Harika
86
Meraklı
33

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır