Şu Anda Okuyorsunuz
Klima Çarpması Nedir? Korona ile Arasındaki Farkı Nelerdir?

Klima Çarpması Nedir? Korona ile Arasındaki Farkı Nelerdir?

Klima Çarpması Nedir?

Yaz aylarında sıcak havanın etkisinden kurtulmak amacıyla ev, araba ve iş yerlerimizde faydalandığımız klimalar bilinçsiz kullanıldığı zaman çok önemli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Özellikle sürekli kapalı ortamlarda bulunan kişiler soğuk havadan sıcak havaya ani temas ettiklerinde vücutlarında çeşitli sorunlar oluşabilmektedir. Bu sorunların, özellikle yaz aylarında, en yaygın olanı klima çarpmasıdır.

Klima Çarpması Belirtileri Nelerdir?

 • Halsizlik,
 • İsteksizlik,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Yüksek ateş,
 • Yaygın kas ve eklem ağrıları.

Belirli önlemleri alarak klimanın olumsuz etkilerinden olabildiğince az etkilenmek mümkündür.

Klima Çarpması Nasıl Önlenir? Nasıl Engellenir?

Aldığınız tüm önlemlere rağmen vücudunuzda klima çarpması belirtileri başladığında;

 • Klimalı ortamlara terliyken girmeyin,
 • Klimanın fanını direkt olarak vücudunuza yönlendirmeyin,
 • Klimanın gerekli bakımlarını ve temizliğini periyodik olarak yapın,
 • Yaz aylarında oda sıcaklığını 23-24 ‘C ‘de tutun,
 • Klimanın nem oranını %40-50 arasında tutun,
 • Odayı periyodik olarak havalandırın.

Klima Çarpması Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

 • Kas ağrıları için gerim egzersizleri yapın,
 • Bol sıvı tüketin,
 • Ilık duş alın.

Evde uygulayabileceğiniz bu basit çözümlere rağmen yakınmalarınız devam ediyor ya da öksürük, balgam ve nefes darlığı gibi ciddi şikayetleriniz gelişiyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Klima Çarpması ve Covid-19 Belirtileri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Klima çarpması belirtileri, Covid-19 ile benzeyen birçok semptoma sahiptir. Klima çarpması ve korona arasındaki farklar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yorgunluk, Covid enfeksiyonunda oldukça belirgin olarak görülürken klima çarpmasında daha hafif seyredebilir.
 • Kas ağrıları, Covid hastalarında belirgin bir şekilde görülür ve klima çarpmasına kıyasla çok daha şiddetlidir.
 • Koku ve tat kaybı, Covid vakalarında erkenden oluşur. Klima çarpmasında ise burun tıkanıklığına bağlı olarak gelişebilir.
 • Burun akıntısı ya da tıkalı burun genellikle klima çarpması sonrasında görülür.

Yine de her iki hastalığın kesin tanısı için doktora başvurulması gereklidir. Tüm bunların yanında her iki hastalığa da aynı anda sahip olunabileceği unutulmamalıdır.

Klima çarpması ve korona belirtileri arasında farklar hakkında daha fazla bilgi almak için Instagram sayfamızı ve YouTube kanalımızı takip edebilirsiniz.

Klima Çarpması Ateş Yapar mı?

Klima çarpması sonucunda enfeksiyon geçiren kişilerde en önemli belirti yüksek ateştir. Vücut ısısının aniden değişmesiyle vücudun savunma mekanizması devreye girer, böylece yüksek ateş oluşur. Vücudun ateşlenmesine ek olarak kişilerde halsizlik ve yorgunluk belirtileri de görülebilir. Bir diğer önemli belirti ise şiddetli baş ağrısı olarak tanımlanabilir. Bu baş ağrısının sebebi de vücuttaki ani ısı değişimi şeklinde açıklanabilir.

Klima Çarpması İshal Yapar mı?

Yüksek ateş, halsizlik ve baş ağrısıyla birlikte ilerleyen sürece mide bulantısı, kusma ve ishal gibi durumlar da eşlik edebilir. Kaslarda kasılma şeklinde ciddi ağrılar görülebilir. Klima çarpması, ciddi bir durumdur ve belirti gösteren kişilerin mutlaka sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Klima çarpması tedavisi genellikle mide bulantısı, baş ağrısı ve ishal semptomlarını önleyen serum ya da ilaçların kullanımıyla gerçekleştirilir ve kişilerin normal sağlığına dönmeleri amaçlanır.

📍 Daha ayrıntılı bilgi almak ve randevu oluşturmak için Koç Üniversitesi Hastanesi Dahiliye Bölümümüz ile iletişime geçebilirsiniz. 

Klima Çarpması Kaç Günde Geçer? Evde Geçer mi?

Klima çarpması belirtileri ortalama 3 gün sürer ancak vücut direncinizin düşük olduğu durumlarda bu süre biraz daha fazla olabilir. Semptomların uzun süre devam etmesi durumunda mutlaka uzman bir hekime danışmalısınız. Hekimlerin reçetelendirdiği ilaç kullanımıyla birlikte evinizde hafifletici bazı yöntemler uygulayabilirsiniz:

 • Kas ağrısı durumlarında ılık bir duş alarak ağrıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Ağrıyan bölgelere uygulanan hafif bir masaj, kas ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir.
 • Klima çarpması sonucunda oluşan cilt kuruluğu, kusma ve yüksek ateş belirtileri sonrasında vücuda alınan sıvı miktarı oldukça önem taşır. Her gün bol miktarda su tüketerek vücut direncinizi artırabilirsiniz.

Bu yazı  Dr. Burçin Sağlam tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Koç Üniversitesi Hastanesi Dahiliye Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Klima Çarpması Nedir? Korona ile Arasındaki Farkı Nelerdir?
Article Name
Klima Çarpması Nedir? Korona ile Arasındaki Farkı Nelerdir?
Description
Klima çarpması nedir, korona ile arasındaki farklar nelerdir gibi soruların ayrtıntılı yanıtlarını almak için hemen Sağlık Güncem'e tıklayın.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
40
Harika
9
Meraklı
3
Yorumları Görüntüle (0)

Bir Yorum Bırakın

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır