Şu Anda Okuyorsunuz
Ramazanda Diyet Nasıl Yapılır?

Ramazanda Diyet Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir yaşam tarzının temelinde dengeli ve yeterli beslenme vardır. Yılın geri kalan 11 ayında verilen beslenme tavsiyeleri Ramazan ayı beslenmesinin de ana başlıklarını oluşturur. Oruç tutan bireylerin ay boyunca sağlık durumunu devam ettirmeleri oldukça önemli. Bu sebeple en az 2 dengeli öğün planlamalı, yeterli sıvı almalı ve düzenli fiziksel egzersiz yapmalıyız.

Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Kültürümüzde var olan zengin Ramazan sofralarını hazırlarken kompleks karbonhidrat içeriklerine, sağlıklı yağlara ve protein kaynaklarına yer vermeliyiz. Günlük ihtiyaç duyulan su gereksinimini karşılayabilmek adına iftardan sahur saatine kadar olan sürede aralıkla su içmeyi unutmamalıyız.

Örnek Sahur Menüleri

Sahur menümüzde yumurta, süt ürünleri gibi kahvaltılık veya çorba gibi hafif yiyecekler tüketmeli ve yemek aralarında su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Lif içeriği yüksek tam tahıllı ekmek,  yulaf ezmesi, yağlı tohumlar, sebze ve meyveler tokluk süresini uzatacağından gün içerisinde performansımızın düşmesini engeller ve kan şekerimizi dengede tutmaya yardımcı olur. Çay, kahve gibi kafein içeren içecekler yerine sıklıkla bitki çayları tüketebilirsiniz. Bunlara ek olarak özellikle sahurda yüksek tuz içerikli yiyeceklerden uzak durmakta fayda var.

Örnek İftar Menüleri

İftar menüsünde ise sıvı ve yumuşak gıdalar ile başlayarak protein ağırlıklı, az yağlı yemekler tercih edilmeli. Kırmızı veya beyaz etler, süt ürünleri, mantar, kuru baklagiller, soya gibi bitkisel ve hayvansal yiyecekleri mutlaka kullanmalıyız. Ayrıca pişirme yöntemlerine dikkat ederek sindirim problemlerinin önüne geçebileceğinizi unutmayın. Sıklıkla hazımsızlık, şişkinlik problemi yaşıyorsanız yiyecekleri çok iyi çiğnemeye ve yemekten 1-2 saat sonrasında fiziksel aktivitenizi arttırmaya özen gösterebilirsiniz.

Örnek menü örüntüsünde : ½ kase çorba, 1 porsiyon proteinden zengin az yağlı bir ana yemek, zeytinyağı ve kuru yemişler ile zenginleştirilmiş salata, yoğurt veya ayran,  tam tahıllı ekmek veya kepekli makarna yer alabilir.

Ramazanda Şeker Tüketimi Nasıl Olmalıdır? 

En önemli konulardan biri de elbette ki şeker tüketimi. Artan tatlı isteğinizi kontrollü tutmak adına daha hafif tatlara yönelebilirsiniz. Örneğin sadece meyve şekeri ile hoşaf veya kompostolar, sütlü tatlılar, meyve tatlıları tercih edilebilir. İftar ve sahur arasında mümkün olduğu kadar kaybedilen sıvının yerine konması, lif alımının tamamlanması gerekir. Ceviz, badem, fındık, kabak çekirdeği gibi kuru yemişler potasyum alımınız için de oldukça faydalıdır. Bu yağlı tohumları meyveler ile kombinleyerek tatlı isteğini de kontrol altında tutmak mümkün.

Bu yazı Dyt. Özlem Kurtuluş tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Koç Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet bölümümüz ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Ramazanda Diyet Nasıl Yapılır?
Article Name
Ramazanda Diyet Nasıl Yapılır?
Description
Ramazan ayında diyet yaparken iftarda ve sahurda nasıl beslenilmeli, dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için hemen tıklayın!
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
3
Harika
2
Meraklı
0

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır