Şu Anda Okuyorsunuz
Miyom Nasıl Tedavi Edilir?

Miyom Nasıl Tedavi Edilir?

Miyom Tanısı Nasıl Konur?

Miyomların tanısı günümüzde genellikle elle muayene ve ultrasonla konulmaktadır. Zaman zaman manyetik rezonans ile görüntülemeye (MR) başvurulabilir. Miyom tanısında kan testlerinin yeri yoktur.

Miyomları medikal tedavi yöntemleriyle tamamen yok etmek veya anlamlı oranda küçültmek mümkün değildir. Medikal tedavi yöntemleri daha çok hastanın şikayetlerini gidermeyi hedeflemektedir. Ağrı şikayeti olan hastaların ağrı kesicilerden, anemisi olan hastaların demir takviyelerinden, şiddetli kanama şikayeti olan hastaların çeşitli hormon preparatlarından, hormon içeren spirallerden veya kanamayı azaltan bazı ilaçlardan fayda görmesi olasıdır.

Miyomlar Nasıl Tedavi Edilir?

Miyomların kesin tedavisi cerrahidir. Laparotomi (karından açık ameliyat), laparoskopik (kapalı ameliyat) veya histeroskopik (rahim içi boşluktaki myomlara vajinadan ve rahim ağzından girilen bir teleskop sistemiyle ulaşarak) cerrahi tedavi yöntemleri mevcuttur. Öte yandan, cerrahi tedavi herkese önerilememektedir. Şikayetleri günlük hayatlarını ve sağlıklarını olumsuz etkileyen ve ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalar, gebelik veya çocuk sahibi olmakla ilgili güçlüğün miyomlarıyla ilişkisi olduğu düşünülen hastalar veya saptanan kitlenin kanser olma ihtimaliyle ilgili şüphe bulunan hastalar, cerrahi tedaviye adaydır.

Ameliyatta hemen her zaman sadece miyomlar alınmakta, rahmin geri kalanına dokunulmamaktadır. Bununla birlikte, çocuk sahibi olmayı düşünmeyen, yaşı ilerlemiş olan veya miyomektominin zor/imkansız olduğu hastalarda rahmin alınması önerilebilir.

Miyomların Alınması Bir Kez Daha Oluşmasını Engeller Mi?

Miyomların bir kez alınması, bir kez daha oluşmayacaklarını garanti etmemektedir. Yeni bir miyom başka veya yakın bir yerde tekrar oluşabilir.

Bunların dışında, “uterin arter embolizasyonu” adı verilen girişimsel bir radyolojik yöntem yardımıyla, miyomlara giden damarların tıkanması ile miyomun -kanlanması bozularak- küçülmesi sağlanabilir. Bu yöntem, belirli özelliklere sahip bir grup hastada uygulanabilmektedir. Gebelik planlayan hastalara tavsiye edilmemektedir.

Miyomlar çok farklı yerleşim, boyut ve şekilde görülmektedir. Aynı şekilde her hastanın şikayeti, beklentileri, yaşam tarzı ve gelecek planları farklıdır. Size en uygun tedaviyi doktorunuzla konuşarak belirleyebilirsiniz.

Bu yazı Dr. Engin Türkgeldi tarafından hazırlanmıştır.

Ayrıntılı bilgi için Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümümüzle iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Miyom Nasıl Tedavi Edilir?
Article Name
Miyom Nasıl Tedavi Edilir?
Description
Miyom tedavisi cerrahidir. Laparotomi (karından açık ameliyat), laparoskopik veya histeroskopik cerrahi tedavi yöntemleri mevcuttur.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
16
Harika
3
Meraklı
0
Yorumları Görüntüle (0)

Bir Yorum Bırakın

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır