Şu Anda Okuyorsunuz
Meme Kanseri Tedavisinde İntraoperatif Radyoterapi Ameliyatı

Meme Kanseri Tedavisinde İntraoperatif Radyoterapi Ameliyatı

meme kanseri

Meme kanseri tedavisinde intraoperatif radyoterapi nedir? 

Meme kanseri tedavisinde memenin korunması mümkün olup, bu ameliyatlardan sonra, intraoperatif radyoterapi (IORT) ve/veya eksternal radyoterapi dahil, birkaç tedavi seçeneği vardır. İntraoperatif radyoterapi ameliyatı meme kanseri tedavisinde son yıllarda sık tercih edilen bir yöntemdir.

İntraoperatif radyoterapi nasıl uygulanır?

İntraoperatif radyoterapi, memenin tamamının alınmadığı, sadece hastalıklı dokunun çıkarıldığı ameliyatlar sırasında uygulanmaktadır.  Erken evre meme kanserlerinde uygulanan bu tedavi, tüm memeye yapılan radyasyon terapisinden (harici ışın radyoterapisi) daha farklı uygulanmaktadır. İntraoperatif radyoterapi ameliyat sırasında radyasyonun özel cihazlarla uygulandığı bir yöntemdir. Bu yöntem ile hastadan tümör çıkartıldıktan sonra tümör yatağına ve yakın çevresine belirlenen dozda radyoterapi uygulanmaktadır. Böylece hedef belirlenir ve riskli organlar da korunmuş olur.

Meme kanseri ameliyatında meme koruyucu cerrahi sonrası intraoperatif radyoterapi neden uygulanır?

Meme kanseri olan hastalara, meme koruyucu cerrahi uygulamasından sonra hastalığın geri gelme riskini azaltmak amacıyla radyoterapi uygulamak gerekmektedir. Radyoterapi üç yöntemle uygulanır. Bunlardan biri eksternal cihazlarla yapılan radyoterapi uygulaması, diğeri brakiterapi tedavisi ve bir diğeri de intraoperatif radyoterapidir. İntraoperatif radyoterapi yöntemi sayesinde, meme koruyucu cerrahi uygulanan hastalarda ameliyattan sonra verilmesi şart olan radyoterapi ameliyat sırasında uygulanmaktadır.

Meme kanseri tedavisinde intraoperatif radyoterapi uygulaması için hastada aranan kriterler nelerdir? 

Çoğunlukla meme kanseri ameliyatlarında kullanılan intraoperatif radyoterapinin uygulanabilmesi için hastada aşağıdaki kriterler aranmaktadır:

  • 50 yaş ve üzeri hastalarda,
  • 2 cm ve altında olan tümörlerde uygulanır.

Ameliyat sırasında doğrudan tümöre ya da tümör çıkartıldıktan sonra tümör yatağına belirlenen dozda radyoterapi uygulamasının ardından bazı hastalar dışarıdan radyoterapiye ihtiyaç duyabilir. Fakat çoğunlukla bu tedavi operasyon sırasında tamamlanmış olur.

İntraoperatif radyasyon tedavisi öncesinde süreç nasıl ilerler?

Ameliyat günü radyasyon onkolojisi doktoru, uygun radyasyon dozu ve radyasyon ışınları için doğru açıları belirleyecek ve hastaya ameliyattan önce bilgilendirme yapılacaktır. Bu işlem sırasında, hasta ameliyat nedeniyle uyuduğu için, hiçbir şey hissetmeyecek veya görmeyecektir.

İntraoperatif radyasyon tedavisi ne kadar sürer? Tedavi sırasında neler olur?

IORT tedavisi, IORT cihazına bağlı olarak genellikle yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Tedavi sırasında hasta anestezi altında uyur. Radyoterapi uygulamasında önce tümör ameliyatla çıkartılmış olacaktır. Daha sonra IORT iletimi, tümörün bulunduğu yerde, düşük kuvvette KV ışınları yoluyla yapılır. Radyoterapi sırasında, hedeflenen hastalık yatağı dışında başka bir organınız ışın almayacaktır. Yarım saat süren ışın tedavisi sonrasında ameliyat planlandığı gibi bitirilecektir.

İntraoperatif radyasyon tedavisi sonrasında nelere dikkat Edilmelidir?

Ameliyattan sonra üzerinizde ışın taşımayacaksınız. İşlemden sonra yeterince dinlendiğinizden, yeterli sıvı aldığınızdan ve besleyici öğünler yediğinizden emin olun.

Meme kanseri tedavisinde uygulanan intraoperatif radyoterapi hangi avantajları sağlar?

  • İntraoperatif radyoterapi uygulaması sayesinde hastaya ameliyat sonrasında uygulanan radyoterapi işlemi ameliyat sırasında uygulanmaktadır.
  • Gerekli radyasyonun tamamı tek seferde verilebilir. Göğüs kanseri için “standart” radyasyon tedavisi programı, 6 haftaya kadar haftada 5 gündür. IORT zaman kazandırır ve hasta için daha verimli ve kullanışlıdır.
  • Bu yöntem ile haftalarca sürebilecek tedavi, ameliyat anında tamamlanmaktadır.
  • Belirlenen noktaya gerekli dozda uygulandığı için çevre dokular ve organlar korunur.
  • İntraoperatif radyoterapi, hastanın tedavi sırasında karşılaşılabileceği yan etkileri de ortadan kaldırmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi almak için Radyasyon Onkolojisi bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Meme Kanseri Tedavisinde İntraoperatif Radyoterapi
Article Name
Meme Kanseri Tedavisinde İntraoperatif Radyoterapi
Description
Meme kanseri tedavisinde intraoperatif radyoterapi ameliyatı hakkında uzmanlarımızdan ayrıntılı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edin.
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
9
Harika
4
Meraklı
0

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır