Şu Anda Okuyorsunuz
Böbrek Hastalıklarından Korunmak için Altın Kurallar

Böbrek Hastalıklarından Korunmak için Altın Kurallar

Böbrek Hastalıkları Kabusunuz Olmasın!

Böbrek hastalıklarından korunmanızı sağlayan altın kuralları biliyor musunuz?

Hareket Edin

Böbrek hastalıklarından korunmak için düzenli olarak yürüyüş, hafif koşu, bisiklete binmek gibi egzersizler yapın ki dinç bir bedene sahip olun ve fazla kilolarınızdan da kurtulun. Böylece diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların böbreklerde yol açabileceği hasarı önleyebilir veya azaltabilirsiniz.

Kan Şekerinizi Düzenli Kontrol Edin

Diyabet, kronik böbrek rahatsızlığına neden olan hastalıklar içinde ilk sırada yer alıyor. Uygun ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz programı ile kan şekeri düzeyi ve kan basıncı normal sınırlarda tutularak, böbrekler diyabetin olumsuz etkilerinden korunabilir. Diyabet gelişimi riskine sahipseniz (Kilo fazlalığı olan, az hareket eden, ailesinde diyabet bulunan vb.) yılda bir kez kan şekeri ölçümü yaptırın.

Kan Basıncınıza Dikkat Edin

Diyabetik hastalarda sadece kan şekerinin yüksek olması değil, aynı zamanda hastaların hemen hepsinde var olan tansiyon yüksekliği (Hipertansiyon) de böbrek hastalıkları için önemli rol oynar. Tuz kısıtlaması, fazla kilolardan kurtulma, egzersiz ve uygun ilaç tedavisi ile kan basıncı normal sınırlara gelen hastalarda hem böbrek hasarı gelişimi önlenebilir hem de varsa böbrek hastalığının ilerlemesi yavaşlatılabilir.

Sağlıklı Beslenin ve Normal Kiloda Olun

Sağlıklı beslenme, kronik böbrek hastalıklarının ilerlemesini önleyebiliyor. Sağlıklı beslenebilmek için de en başta günlük tuz tüketiminizi azaltın. Özellikle taze yiyecekleri tercih edin, konserveleri ise sudan geçirmeden tüketmeyin.

Yeterli Miktarda Sıvı Alın

Hekiminiz farklı bir şey önermedikçe günlük 1.5 – 2 litre su tüketimi kronik böbrek hastalığı gelişimi riskini azaltır.

Sigara İçmeyin

Sigara içilmesi böbrek kan akımında azalmaya neden olur. Böbreğin kan akımı azalması sonucu yeterince süzme yapamaz ve atık maddeler vücutta birikir.  Ayrıca sigara içen kişilerde böbrek kanseri gelişme riski % 50 artıyor.

Gelişigüzel İlaç Kullanmayın

Dünyada reçetesiz kullanılan ilaçların çoğu ağrı kesicilerdir. Bu ilaçlar bazen kullanıldıkları doz ve süre ile ilişkili, bazen de hiçbir şekilde doza bağımlı olmaksızın böbrek hasarı oluşturabilirler.

Yılda Bir Kez Böbrek Fonksiyonlarınızı Kontrol Ettirin

Diyabetik, hipertansif, kilo fazlalığı olan, ailesinde böbrek hastalığı bulunan kişiler, hekime giderek yılda bir kez böbrek fonksiyonlarını kontrol ettirmeli.

Bu yazı Prof. Dr. Burak Koçak tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Organ Nakli Merkezi veya Nefroloji Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Böbrek Hastalıklarından Korunmak için Altın Kurallar
Article Name
Böbrek Hastalıklarından Korunmak için Altın Kurallar
Description
Egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek gibi önerilerin böbrek hastalıklarından korunmanızı sağlayacağını biliyor musunuz?
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
24
Harika
42
Meraklı
22
Yorumları Görüntüle (0)

Bir Yorum Bırakın

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır