Şu Anda Okuyorsunuz
Adet (Regl) Sancısı Nedir? Nasıl Geçer?

Adet (Regl) Sancısı Nedir? Nasıl Geçer?

Adet (Regl) sancısı nedir?

Regl (adet) sancısı, regl döneminde alt karın bölgesinde hissedilen kramp, kasılma ve ağrı şikayetidir. Bele, sırta veya bacaklara da yayılabilir. Ağrı genellikle regl ile veya hemen öncesinde başlar. Bulantı, ishal, yorgunluk, baş ağrısı, şişkinlik gibi şikayetler eşlik edebilir.

Regl döneminde, rahim duvarındaki kaslar ‘’prostaglandin’’ adlı kimyasalların etkisiyle kasılır. Bu kasılmalar her kadında olur. Öte yandan ağrının şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Birçok kadın, regl sancılarını ilk adetlerini takip eden 3-5 sene içinde yaşamaya başlarlar. Çoğu kişide yaş ilerledikçe azalma eğilimi vardır.

Adet (Regl) sancısı neden olur?

Regl sancısı, tamamen sağlıklı kadınlarda gözükebileceği gibi bazen altta yatan üreme organı hastalıkları veya bunlara komşu yapılardaki bir soruna bağlı olarak gelişebilir. Bu ayrımı yapmak için bir jinekologla görüşmek ve muayene olmak doğru olacaktır. Eğer regl sancılarınız altında yatan bir sağlık sorunu tespit edilirse (çikolata kisti/endometriozis, karın içerisinde yapışıklıklara yol açan iltihap veya hastalıklar, rahimde veya cinsel organlardaki bazı doğumsal anormallikler gibi) uygun tedavi doktorunuz tarafından planlanacak ve uygulanacaktır. Eğer böyle bir durum yoksa, şikayetlerinizi hafifletecek veya geçirecek çeşitli önlem ve ilaçlar önerecektir.

Adet (Regl) sancısına ne iyi gelir?

  • Pratik Yöntemler: Regl sancısını azaltmak için, düzenli egzersiz yapmak, alt karın bölgenize cildinizi yakmayacak şekilde sıcak su torbası veya benzer yöntemlere sıcak uygulamak yardımcı olabilir. Vitamin veya gıda takviyeleri zaman zaman gündeme gelse de bunlardan herhangi birinin yararlı olduğunu gösteren tatminkâr bilimsel kanıt henüz yoktur.
  • Ağrı Kesiciler: Ağrı kesiciler, regl sancısının giderilmesinde en sık kullanılan tıbbi yöntemdir. Bu ilaçları kullanmanın zararlı veya riskli olduğu başka bir sağlık sorununuz yoksa, ağrı kesicileri henüz ağrı şiddetlenmeden hatta henüz başlamadan kullanmak, bu dönemi daha rahat atlamanıza yardımcı olacaktır. Regl döneminde ağrı kesici kullanımına bağlı kanama miktarınızda azalma olabilir. Yaygın inanışın aksine bunun sağlığınız üzerine olumsuz bir etkisi yoktur. Benzer şekilde, ağrı kesici kullanmanın alışkanlığa yol açacağı endişesi nedeniyle bazı kadınlar ağrı kesici ilaçlardan kaçınmaktadırlar. Bu inanışın da bilimsel bir temeli yoktur.
  • Doğum Kontrol Hapları: Bazı durumlarda, ağrı kesiciler dışında veya bunlara ek olarak doğum kontrol hapları veya benzeri bazı hormonal ilaçlar/spiraller önerilebilir. Bu tedaviye ihtiyacınız olup olmadığı, buna uygun olup olmadığınız konusunda doktorunuz sizi aydınlatacaktır.

Ağrılarınız eskiye göre şiddetlenerek, günlük yaşamınızı etkiler hale geldiyse ve yaşam kalitenizi düşürüyorsa, eskiden faydası olan önlem veya ilaçlar artık yetersiz kalıyorsa, regl dönemi dışında da ağrı şikayetiniz olmaya başladıysa bir jinekolog tarafından değerlendirmeniz yerinde olacaktır.

Bu yazı Dr. Engin Türkgeldi tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi almak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Summary
Article Name
Adet (regl) Sancısı Nedir? Nasıl Geçer?
Description
Adet (regl) sancısı nedir? Nasıl geçer? vb. soruların ayrıntılı yanıtlarını Sağlık Güncem’in uzman doktorlarından almak için hemen tıklayın.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
503
Harika
115
Meraklı
64

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır