Şu Anda Okuyorsunuz
Koronavirüste Beslenmenin Önemi

Koronavirüste Beslenmenin Önemi

İmmün sistemi beslenmeyle arttırmak mümkün mü? Bir mucize var mı?

Günümüz bilgilerinde bağışıklığı arttırdığı gösterilen mucizevi bir gıda veya vitamin takviyesi yoktur. Vücudumuzun bağışıklık sistemi çeşitli enfeksiyonlardan korunmak için dengeli ve yeterli beslenmeye ve yeterli suya ihtiyaç duyar.

Yeterli ve dengeli beslenmek ne demek?

Yeterli ve dengeli beslenmek, hem kalorik olarak hem de besin öğeleri (protein, karbonhidrat ve yağlar) açısından denge yaratmak demektir.

Demir, Çinko , Bakır, Folat, Selenyum gibi mineraller ve A, D, C, B grubu gibi vitaminlerin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğunu biliyoruz. Vücutlarımızda bu dengeyi yaratmak için gıda çeşitliliği sağlamak gerekir. Yani tek tip beslenmeden uzak durmak gerekir.

Rengarenk, her türlü sebze ve meyveyi içeren, tahıl, kuru baklagil, et, balık,  yumurta, süt-yoğurt, kuruyemişler, sağlıklı yağlar barındıran karışık bir beslenme düzeni bu dengeyi oluşturmakta yardımcıdır.

Ancak hiç birinin birbirinden üstün olmadığı, hiçbir gıdanın mucizevi etki yaratmayacağını bilmeliyiz.

Bağışıklığı korumak için kelle paça çorbası içmeli miyiz?

Hayır. Kelle paça çorbasının bilinen mucizevi bir etkisi yoktur. Ancak sağlıklı kişilerin içmesinde bir sakınca da olmadığından kişisel tercihlere bırakılabilir.

Multivitamin kullanmak gerekli mi?

Hekiminizin çeşitli sebeplerle önerdiği vitamin veya mineral desteklerini kullanmanın dışında,  sağlıklı çalışan bir bağışıklık sisteminiz varsa, yukarıda saydığımız şekilde yeterli ve dengeli besleniyorsanız herhangi bir takviye edici multivitamin desteği kullanmanın faydası gösterilmemiştir.

İçinde vitamin-mineral bulunmayan, sadece enerji kaynağı olan bisküvi, cipsler vb. paketlenmiş gıdalardan gelen enerjiye “boş kalori” deriz. Karnınızı bunlarla doyurmak yerine yukarıda saydığımız gıda çeşitliliğine gider ve “gökkuşağı gibi” rengarenk beslenirseniz multivitamin kullanmanıza ihtiyaç kalmayacaktır.

 

Bu içerik Amerikan Hastanesi Uzman Diyetisyeni Tuğçe Aytulu tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Beslenme ve Diyet bölümünden bilgi alabilirsiniz.

Summary
Koronavirüste Beslenmenin Önemi
Article Name
Koronavirüste Beslenmenin Önemi
Description
Vücudumuzun bağışıklık sistemini enfeksiyonlardan korumak için dengeli beslenmeliyiz. Koronavirüste beslenmenin önemi saglikguncem.com'da!
Author
Publisher Name
Amerikan Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
0
Harika
0
Meraklı
0

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır