Şu Anda Okuyorsunuz
Çocuğunuzla koronavirüsü konuşmak

Çocuğunuzla koronavirüsü konuşmak

Son zamanların en gündem konusu olan Koronavirüs yetişkinler kadar çocukların da gündeminde. Okullar tatil edildi, bir çok iş yeri evden çalışma düzeni getirdi, haberlerde sürekli dönen hastalık haberleri ve uyarılar.

Tüm bunlar olup biterken çocukları hala güvende hissettirmek, süreci anlamlandırmalarına yardımcı olmak yetişkinler olarak bizlerin elinde.

Çocuğunuzla koronavirüsü tartışmaktan korkmayın. Bir şeyden bahsetmemek aslında çocukları daha fazla endişelendirebilir. Bu nedenle çocuklarınınzın soru sorabilmesi için onlara ortamlar yaratın.

Koronavirüs nedir?

Çocuğunuzun gelişimsel yaşına göre bir bilgilendirme yapmak faydalı olmakla birlikte aşağıdaki örneği uyarlayabilirsiniz.

Koronavirüs diğer virüsler gibi çok çok küçük olan gözle görünmeyen bir varlık. Onlar yürüyemez veya konuşamaz, ama elden ele veya yüzeyler üzerinden, veya havaya saçılan tükürükler yoluyla insandan insana geçebilir. Bulaştığı insanların bazılarında öksürük ve ateşe sebep olabilir, akciğerlerini hasta edebilir. Doktorlar bunun yayılmaması ve insanları hasta etmemesi için elinden geleni yapıyor. Bizler de temizliğimize dikkat ederek, sağlıklı beslenerek, kalabalıkların olduğu ortamlardan uzak durarak kendimize iyi bakacağız.

“Haberi siz alıyorsunuz ve haberi çocuğunuza süzen kişisiniz” amacınız, çocuklarınızın bilgili hissetmelerine ve arkadaşlarından veya haberlerde duyduklarından daha güven verici gerçeklere dayalı bilgi edinmelerine yardımcı olmaktır.

Peki bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? O halde 5 adımda çocuğunuza koronavirüsü nasıl anlatabileceğiniz sizler için özetliyoruz.

Kendi kaygınızla başa çıkın

Endişeli veya paniğe kapıldığınız anlar, çocuklarınızla koronavirüs ile ilgili neler olduğu hakkında konuşma zamanı değildir. Endişeli olduğunuzu fark ederseniz, konuşmaya veya çocuğunuzun sorularını yanıtlamaya çalışmadan önce sakinleşmek için kendinize biraz zaman ayırın.

Güven verici olun

Çocuklar çok egosentriktir, bu yüzden haberlerde koronavirüs hakkında bilgi sahibi olmak, onları başlarına geleceklerinden endişelenmeleri için yeterli olabilir. Çocuğunuza koronavirüsün gerçekte ne kadar nadir olduğu (grip çok daha yaygındır) ve koronavirüsün çocuklarda daha hafif semptomları olduğunu anlatarak, onlara güvence vermek faydalıdır.

Güvende kalmak için ne yaptığınıza odaklanın

Çocuklara güven vermenin önemli bir yolu, aldığınız güvenlik önlemlerini vurgulamaktır. Koronavirüsün çoğunlukla öksürme ve temas eden yüzeylerden bulaştığını biliyoruz.

Sağlıklı kalmanın birincil yolu ellerinizi iyice yıkamaktır. Çocuklara, dışarıdan geldiklerinde, yemekten önce, öksürme ve hapşırma sonrasında burunlarını sildikten sonra ve tuvalete girdikten sonra ellerini 20 saniye boyunca sabun ve su ile yıkamaları gerektiğini hatırlatın.

Çocuklar yüz maskeleri hakkında soru sorarsa, uzmanların çoğunun sağlıklı insanlar için gerekli olmadığını söylediklerini belirtin. Çocuklar yüz maskesi takan insanları görürlerse, bu insanların daha temkinli olduğunu açıklayın.

Rutine sadık kalın

Belirsizliği sevmiyoruz, bu yüzden rutinlere ve öngörülebilirliğe sadık kalmak şu anda yardımcı olacaktır. Bu, özellikle çocuğunuzun okulu veya kreşleri kapatıldığında önemlidir. Düzenli yemek ve uyku saatleriyle yapılandırılmış günler, çocukları mutlu ve sağlıklı tutmanın önemli bir parçasıdır.

Eğer dışarıda veya daha kalabalık gruplarla yaptığınız rutinler varsa bunları eğlenceli hale getirerek daha az kişiyle ve ev ortamında yapmanın keyfini çıkarın. İşin içine biraz oyun kattığınızda kurallara uyum artacaktır.

Konuşmaya devam edin

Çocuklara, daha fazla bilgi edindikçe onları güncel tutmaya devam edeceğinizi söyleyin. Sizlerin her durumda ulaşılabilir olduğunuzu hissetmelerini sağlayın. “Şuanda bu soruların cevabını bilemiyoruz, ama bilgimiz olduğunda bunları seninle paylaşacağız.” diyerek belirsizlikte kalabilmelerine de yardımcı olun.

serra muradogluBu yazı  Psikolog Serra Muradoğlu tarafından yazılmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Psikoloji bölümünden bilgi alabilirsiniz.

Summary
Çocuğunuzla koronavirüsü konuşmak
Article Name
Çocuğunuzla koronavirüsü konuşmak
Description
Çocuğunuzla koronavirüsü konuşmaktan korkmayın. Koronavirüsü çocuklarınızla konuşmanın püf noktaları sizlerle.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
0
Harika
0
Meraklı
0

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır