Şu Anda Okuyorsunuz
Korona Olduktan Sonra Normal Hayata Geçiş Süreci

Korona Olduktan Sonra Normal Hayata Geçiş Süreci

Covid-19 hastaları hastanede yattıkları süreçte özellikle yatış sürelerinin uzamasına bağlı olarak pek çok sorunla karşılaşabilmektedir. Bu sorunların başında uykusuzluk, beslenme ve hareketsizliğe bağlı kas ve gücü kaybı gelmektedir. Bu kişiler sadece yatışa bağlı olarak değil, akciğer kapasitelerinin azalmasıyla da hareket halinde nefes darlığı ve ciddi solunum sıkıntısı yaşayabilmektedirler. Hastanede yatış süresinin artması ve yoğun bakımda yatışın olduğu durumlarda kişilerde uyku sorunları ortaya çıkmaktadır. Covid-19 atlatanlar için eski yaşam kalitesine yaklaşılabilmesi adına birkaç öneri sunulmaktadır.

Korona Olduktan Sonra Ne Yapılmalı?

Covid-19 atlatan kişilere öncelikle şu bilgi verilmelidir:

Covid-19 atlatan kişiler eve döndükleri zaman hızla eski hayatına dönemeyebilir.

Bu etapta hastalığı atlatan kişi sabırlı, kararlı ve disiplinli bir şekilde yapılması gereken tüm adımları dikkatle atmalıdır. Bu kişilerin özellikle eve gittikten sonra harekete geçme, yürüme ve aktiviteleri artırma konusunda yavaş, dengeli ve daha dikkatli bir seyir izlemeleri gerekmektedir.

Kişi İstirahat Etmeli, Beslenme ve Uyku Düzeni Belirlemeli

Kişiler eve gittikleri zaman öncelikle istirahat etmeli, her gün kendi performanslarını ölçmelidir. Ayağa kalkmak, yürümek, günlük adım sayısını artırmak, yapılan aktivitelerin çeşitliliğini artırmak gibi konularda ilerleme göstermelidir.

Kişiler taburcu olduktan sonra evde olabildiği kadar protein ve vitaminden ağırlıklı, düzenli ama aynı zamanda dengeli bir beslenme düzeni edinmelidir.

Diğer önemli sorunlardan biri de uykusuzluktur. Hastanede yatış süresinin artması veya yoğun bakımda yatışın olduğu durumlarda kişilerde uyku sorunları ortaya çıkmaktadır. Uyku sorunlarını aşmakta zorlanan kişiler, bu konuda uzman kişilerden destek alabilirler. Yine de kişiler kendi doğal ortamlarına döndükten sonra uyku problemleri de yavaş yavaş azalmaktadır.  Haftalar veya aylar sürecek bu süreç sonunda, bu kişiler için eski hayatlarına dönmek mümkün olabilmektedir.

Bu yazı Doç. Dr. Şiran Keske tarafından hazırlanmıştır.

Detaylı bilgi almak için Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Korona Olduktan Sonra Normal Hayata Geçiş Süreci | Sağlık Güncem
Article Name
Korona Olduktan Sonra Normal Hayata Geçiş Süreci | Sağlık Güncem
Description
Korona Olduktan Sonra Normal Hayata Geçiş Süreci konusunda ayrıntılı bilgi ve uzman görüşlerini almak için Sağlık Güncem'i ziyaret edin.
Author
Publisher Name
Amerikan Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
0
Harika
1
Meraklı
1

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır