Şu Anda Okuyorsunuz
Dukan Diyeti

Dukan Diyeti

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti, 1970’lerde Fransız doktor Pierre Dukan tarafından oluşturulan düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli, kilo verdirmeyi amaçlayan bir programdır. Ketojenik diyet ve Atkins diyeti gibi diğer düşük karbonhidratlı diyetlerin aksine, Dukan diyetinde yağ tüketimi de çok düşüktür. Dukan felsefesinde yağlar karbonhidratlardan kötüdür ve sağlık için tehlike oluşturur.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan aç olduğunuzda kilo vermediğinizi söyler ve tokluğu artıran yağsız proteinlere dayalı 4 aşamadan oluşan bir program sunar. İlk iki aşamada (Atak ve Seyir) kilo verdirmeyi, diğer aşamalarda (Güçlendirme ve Koruma) verdiğiniz kiloyu korumayı hedefler.

Dukan Diyeti Evreleri

1. Atak Evresi

Dukan diyeti atak evresi programın ilk aşamasıdır. Ne kadar kilo vermeniz gerektiğine bağlı olarak 2-7 gün sürer.

Sınırsız yağsız protein, sınırlı az yağlı süt, az miktarda zeytinyağı ve günde 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği yiyebilirsiniz. Diyette bu evre ‘Saf Protein’ günü olarak geçer. Günde 6-8 bardak su içmenizi tavsiye eder.

2.Seyir Evresi

Dukan diyeti seyir evresi programın 2. günü veya 8. günü başlar ve bir yıla kadar sürebilir.

Seyir Aşaması sırasında, yeşillikler, brokoli, karnabahar, biber, salatalık ve mantar gibi belirli sebzeler eklenerek atak aşamasındaki yiyecekleri yemeye devam etmeyi amaçlar. Ayrıca yulaf kepeği günde 2 yemek kaşığı olarak artırılacaktır.

3. Güçlendirme Evresi

Dukan diyeti güçlendirme evresi, Dr. Dukan’ın “gerçek kilonuz” dediği kiloya ulaştığınızda başlar. Bu sürenin uzunluğu kaybettiğiniz ağırlık miktarına bağlıdır ve her kilogram için beş gün gerektirir.

Güçlendirme aşaması sırasında daha önceki evrelerdeki gibi yemeye devam edilir ve küçük porsiyonlarda meyve, ekmek, nişasta, peynir, diğer et kesimleri ve şarap eklenebilir.  Ayrıca yulaf kepeği günde 2.5 yemek kaşığı kadar artacaktır. Haftada bir gün, atak aşaması menüsünü takip ederek bir “Saf Protein” günü yapılır.

4. Koruma Evresi

Dukan diyeti koruma evresi, güçlendirme fazında uygulanan kuralları içermektedir fakat o fazdan farklı olarak koruma fazında daha serbest günler de olabilmektedir. Yulaf kepeği günde 3 yemek kaşığına çıkmaktadır. Kilo sabit olduğu sürece bu süreç diğer evrelere göre daha serbesttir.

 

Dukan Diyeti yemek zamanlaması gerektirmez, ancak farklı yiyecekleri belirli günlerle sınırlar.

Dukan Diyeti Sağlık mıdır?

Çok fazla protein tüketimiyle ilgili temel endişe, karaciğerlerimizin ve böbreklerimizin protein metabolizmasının yan ürünlerini işlemek için daha fazla çalışması gerektiğidir ve ne kadar proteinle baş edebileceklerinin bir sınırı vardır.

Dr. Dukan, çok fazla su içmenin bu sorunu halledeceğini söylüyor, ancak bunu destekleyecek herhangi bir referans sunmuyor.

Dukan Diyeti ile ilgili bir diğer temel endişe ise yeterli beslenmeyi zorlaştırabilecek çeşitli yiyecekleri kısıtlamasıdır. Kilo verme evresindeki günlerin yaklaşık yarısı saf proteindir ve sebzeye izin verilmez. Bu nedenle birçok vitamin ve mineralden fakir beslenilir. Planda besin takviyeleri önerilir, ancak sağlıklı beslenmede (özel durumlar hariç) ek takviye gerekli değildir.

Ek olarak düşük karbonhidratlı diyetler uyuşukluk, ağız kokusu, ağız kuruluğu ve kabızlık sorunları yaşatabilir.

Son olarak, Dukan gibi yüksek proteinli diyetlerin çevre üzerindeki etkisi konusunda da artan bir endişe vardır. Bitki bazlı diyetler daha az gaz emisyonu üretir ve protein bazlı bir diyetten daha az etkiye sahiptir. Bu nedenle, birçok çevreci daha az et ve daha fazla bitki bazlı gıda yenmesi gerektiği söylemektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için Beslenme ve Diyet Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Summary
Dukan Diyeti
Article Name
Dukan Diyeti
Description
Dukan diyeti nedir? Nasıl Yapılır? Evreleri nelerdir? Zararlı mıdır? gibi merak edilen soruları Dyt. Aslıhan Yağcıoğlu sizler için yazdı.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
67
Harika
26
Meraklı
53

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır