Şu Anda Okuyorsunuz
Aksesuar Meme Nedir?

Aksesuar Meme Nedir?

Aksesuar Meme Nedir?

Aksesuar meme son yıllarda giderek daha fazla dikkat çeken bir sağlık sorunudur. Hastalar aksesuar memeyi koltuk altında hissettikleri, yağ bezesine benzer yumuşak ve hareketli bir şişlik olarak tanımlarlar ve bu nedenle meme cerrahına başvururlar. Aksesuar meme en çok koltuk altında ele gelen bir kitle olarak hissedilmekle birlikte, aslında normal meme dokusu dışında oluşan ek meme dokusudur. Aksesuar meme dokusu özellikle her gebelikten sonra büyüme eğilimindedir. Boyut artışı kişinin görsel olarak rahatsız olmasına neden olabilmektedir.

Aksesuar meme dokusu aslında, doğuştan gelen ve aynı kişide ikiden fazla meme dokusu olması anlamına gelmektedir. Aksesuar meme tek veya çift taraflı olabilir. Aksesuar meme dokusu doğuştan olan bir bozukluk olduğundan kendi kendine gerilemez.

Aksesuar memesi olan bireylere toplumda nadir olarak rastlanmaktadır. Görülme sıklığı toplumdan topluma %0.2-6 arasında değişmektedir. Dünyada ve ülkemizde bu sağlık problemi konusunda farkındalık artmasına karşılık, görülme sıklığında artış yoktur. Nedeni, bu kişilerin bir kısmının aksesuar memeyi bir hastalık olarak kabul etmeyip cerrahlara başvurmamasından kaynaklanıyor olabilir.

Aksesuar Meme Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Aksesuar meme dokusu genellikle ilk gebeliğe kadar şikayete neden olmaz. İlk gebelik ve emzirme döneminde kişi koltuk altında yağ bezesine benzer bir yapının farkına varır. Aksesuar meme dokusu, özellikle gebelik, emzirme ve adet dönemlerinde gerginlik hissine ve sızlama ile ağrıya neden olabilir. Sonraki gebeliklerde ve zaman içerisinde dokusunda büyüme ve belirginleşme görülür.

Aksesuar Meme Ameliyat Edilmeli midir?

Aksesuar meme dokusuyla başvuran kişilerde şikayetlerin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle yaşam kalitesini etkileyen ağrı ve gerginlik şikayeti olan hastalarda ameliyatla tedavi ön plana çıkmaktadır. Aksesuar meme dokusu ergenlik (puberte) ve gebelik öncesi saptanırsa, ameliyat edilmelidir. Ayrıca, aksesuar meme dokusunda normal meme dokusunda görülen fibrokistik hastalık, fibroadenom ve meme kanseri görülmektedir. Bu hastalıklar yönünden muayene ve ultrasonografi ile takip edilmelidir. Meme kanseri yönünden risk mevcutsa, aksesuar meme dokusu mutlaka ameliyatla çıkartılmalıdır. Deneyimli cerrahların yaptığı ameliyatta geride meme dokusu kalma olasılığı çok düşüktür, ancak geride meme dokusu bırakılması şikayetlerin tekrarlamasına neden olmaktadır. Aksesuar meme dokusunun boyutu arttıkça yapılacak cerrahi işlem daha geniş bir alanda olacaktır, estetik açıdan daha kötü sonuçlar doğuracak ve yine estetik açıdan sonuçlar tatminkar olmayacaktır.

Bu yazı Prof. Dr. Can Atalay tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Genel Cerrahi Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz. 

Summary
Aksesuar Meme Nedir?
Article Name
Aksesuar Meme Nedir?
Description
Aksesuar Meme Nedir? konusunda ayrıntılı bilgi ve uzman görüşlerini almak için Sağlık Güncem'i ziyaret edin.
Author
Publisher Name
Amerikan Tıp Merkezi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
49
Harika
3
Meraklı
8

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır