Şu Anda Okuyorsunuz
Mide Yanması Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Mide Yanması Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Mide yanması nedir?

Midede yanma ve ekşime toplumda  sık karşılaşılan  şikayetlerdir. Mide ülseri, duodenum ülseri, reflü vb. gibi çok çeşitli sebepleri olabilir.

Mide yanması sebepleri nelerdir?

  1. Ülser

Mide veya onikiparmak bağırsağı mide asidi ve sindirim sıvıları  tarafından harabiyeti sonucunda meydana gelen doku kaybıdır. Doku kaybı yemek  borusunun alt  ucunda,  midede  veya  onikiparmak  bağırsağında meydana  gelebilir.  Ülserler,  mide asidinin fazla salgılanması veya mide hücrelerinin savunma mekanizmalarının bozulması neticesinde oluşurlar. Bilinen en önemli risk faktörleri H.pylori denen bir bakteri, non-steroidal anti-inflamatuar türü ağrı kesiciler ve sigaradır. Ülserlerin oluşturduğu en önemli sorun kanamalardır. Ülser  tanısı gastrointestinal  sistem  endoskopisi yapılarak  konulur. Ülser tespit  edilen  hastalarının takibi  ülserin  lokalizasyonuna  ve  derinliğine  göre  farklılık  gösterir. Tedavisi asit baskılayıcı ilaçların kullanılması şeklindedir.

  1. Gastroözofageal reflü (GÖR)

Mide asidinin yemek borusuna (özofagus) doğru kaçması ile meydana gelir. Bazen bu asit kaçışı yemek borusunun mide ile birleştiği yerde tahribata sebep olabilir. Sigara içiciliği, gece geç vakitlerde yemek yeme alışkanlığı, sık alkol ve kahve kulanımı, sık ağrı kesici ilaç kullanımı gibi bazı faktörler GÖR oluşumunu tetikleyebilir. GÖR’ün klinik ağırlığına göre tedavi değişmekte olup, bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç ile (proton pompa inhibitörleri, anti-asitler vs.) tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Örneğin;

  • Akşam saat 21.00’den sonra yemek yememek,
  • Kahve alkol ve sigara kullanımının bırakılması.

Eğer şikayetler hayat kalitenizi azaltıyor ve günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurunuz.

Bu yazı Doç. Dr. Genco Gençdal tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi almak için Gastroenteroloji ve Hepatoloji bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Mide Yanması Nedir? Sebepleri Nelerdir?
Article Name
Mide Yanması Nedir? Sebepleri Nelerdir?
Description
Mide yanması nedir? Sebepleri nelerdir? gibi soruların ayrıntılı yanıtlarını Sağlık Güncem web sitesinden almak için hemen tıklayın.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
453
Harika
78
Meraklı
89

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır