Şu Anda Okuyorsunuz
Polikistik Over Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Polikistik Over Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromu temelinde bir karbonhidrat metabolizması bozukluğu olduğu halde kadınlarda yumurtlama fonksiyonunu bozabilir. Erkeklik hormonu testosteron üretimi de artırabildiği için adet düzensizliği ve/veya aşırı kıllanma, cilt yağlanması, akne gibi şikayetler yaratabilir. Bu yüzden jinekologlara ve dermatologlara başvurmalarına neden olan bir hastalıktır. Aynı karbonhidrat metabolizması bozukluğu erkeklerde de olabilir. Fakat erkekler adet görmedikleri ve kıllanmaları normaldir. Daha ileri yaşlarda şeker hastalığı, hipertansiyon veya kalp damar sorunları geliştiğinde doktora başvururlar ve o zaman hastalığa başka isimler verilmektedir.

Polikistik Over Tanısı Nasıl Konur?

Hastalığın tanısında hormon testleri ile yumurtalıkların ultrasonla değerlendirilmesi sırasında kadının yaşı mutlaka göz önüne alınmalıdır. Maalesef çok sayıda ergen kız, yaşları için normal görünen yumurtalıkları yanlışlıkla “polikistik” olarak değerlendirilebiliyor. Bu yüzden kendilerini hasta sanmakta, asıl sorunları çözülmediği gibi ruh sağlıkları bozulmaktadır. Doğru değerlendirme ile tanı koyulduğunda, ömür boyu sürecek bu durum hakkında en önemli tedavi hastanın hastalık hakkında eğitilmesi gerekir. Bu şekilde sağlıklı bir yaşam tarzı edinmesinin teşvik edilmesi, kalp damar hastalıkları ve diyabet için izlenmesi, en az üç aylık aralarla adet görmesinin sağlanması ve sadece çocuk sahibi olmak istediğinde eğer hala ihtiyacı kalıyorsa yumurtlama tedavisi yapılmasıdır.

Polistik Over Tedavisi

Polikistik over sendromunu erken dönemde tanımanın önemi yukarıda bahsedilen diyabet, kolesterol yüksekliği, hipertansiyon ve kalp damar hastalıklarının riskini azaltmak, uzun süre yumurtlamamaya bağlı endometrium kanseri gelişimini önlemek, kozmetik sorunları gidermek ve kadının yaşam kalitesini yükseltmektir. Polikistik over sendromuna bağlı yumurtlama bozukluğu basit ilaçlarla %100’e yakın oranda çözülebilir ve kolayca tedavi edilebilen bir kısırlık nedenidir.

Bu yazı  Prof. Dr. Barış Ata tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Polikistik Over Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? | Sağlık Güncem
Article Name
Polikistik Over Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? | Sağlık Güncem
Description
Polikistik Over Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? konusunda ayrıntılı bilgi ve uzman görüşleri için Sağlık Güncem'i ziyaret edin.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
41
Harika
11
Meraklı
9

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır