Şu Anda Okuyorsunuz
Koronavirüs uçakta fark edilirse ne olur?

Koronavirüs uçakta fark edilirse ne olur?

Virüsü teşhis eden kit geliştirildi!

Virüsün yapısını ortaya koymak için uluslararası bir işbirliği yürüten bilim insanları, virüsü teşhis eden bir kit geliştirdi. İçinde özel testler bulunan bu kitler Çin’de kullanılmaya başlandı. Önümüzdeki günlerde bu kitler Türkiye’ye de ulaşacak ve referans hastanelerde virüs şüphesi olan hastalar için kullanılacak. Hızlıca tanının konması ve bu kişilerin karantinaya alınması çok önemli.

Havalimanlarında Koronavirüs için nasıl önlemler alınıyor?

Koronavirüsünün yayılmasını önlemek için havalimanlarının aldığı önlemler;

  • Termal kamera,
  • Yolcu bilgilendirme,
  • Sağlık anketi düzenleme

İstanbul Havalimanı geçen hafta başlatılan uygulamayla Çin’den gelen uçakların yolcularını ayrı bir kapıdan içeri alıyor ve kapı önlerine yerleştirilen termal kameralarla yolcuların vücut ısılarını tespit ediyor.

Eğer vücut ısısı 38 derece üstündeyse…

Vücut ısısı 38 derece ve üzerinde olan yolcular diğer yolculardan ayrılarak muayene ediliyor. Virüsle ilgili herhangi bir risk olduğu belirlenirse, yolcu havalimanında oluşturulan karantina odasına alınıyor. Yolcunun havalimanındaki karantina odasından hastaneye sevkinde ise negatif basınçlı sedye kullanılıyor ve sevk özel donanımlı bir ambulansla yapılıyor. Hastalar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ve virüsü takip eden referans hastanelere götürülüyor.

Termal kameralar yeterli olmayabilir…

Fakat unutulmamalıdır ki yolcular termal kamerayla kontrol edilse bile virüsü bulunamayabilir. Kişi virüsü orada kapmış olabilir ve kaptıktan sonra buraya gelebilir. Yani hastalık burada ortaya çıkabilir. Bunu bilemeyiz ve buna hazırlıklı olmalıyız.

 

Koronavirüs için tedavi bulundu mu?

Koronavirüsü için geliştirilen özel bir tedavi ya da aşı bulunmuyor. Virüsü kapan hastalar yoğun bakım ünitesinde izleniyor, hastalara solunum ve sıvı desteği veriliyor.

Uçaklar nasıl dezenfekte ediliyor?

Uçaklarda yapılan temizlik uçak tiplerine göre farklılık gösterir. Türk Hava Yolları’na ait geniş gövde uçakların temizlenmesi yaklaşık yarım saat sürüyor. Yolcuların en sık temas ettiği yemek masası ve koltuk gibi bölgeler için detaylı temizlik işlemleri uygulanıyor. Buna ek olarak tuvalet ve mutfakta dezenfektan özelliğe sahip temizlik malzemeleri kullanılıyor. Unutulmamalıdır ki uçaklar rutin olarak koronavirüsten daha bulaşıcı virüsleri de dikkate alarak dezenfekte edilir.

 

Virüs uçuş sırasında tespit edilirse ne yapılıyor?

Virüsü taşıdığından şüphelenilen bir yolcuya rastlanması durumunda, kabin ekibi belirli prosedürler uyguluyor. Şüpheli yolcuya maske takılıyor ve diğer yolcularla arasına 4 sıra mesafe konulacak şekilde uçağın arka tarafındaki koltuklara alınıyor. Şüpheli yolcuyla, uçuş boyunca tek bir kabin memuru ilgileniyor. Kabin memuru maske, eldiven ve önlük gibi koruyucu kıyafetler kullanıyor. Bulaşma riskini azaltmak için kabin ekibindeki diğer çalışanlar yolcuyla temas etmiyor. Uçuş süresi boyunca, şüphelinin yalnızca tek bir tuvaleti kullanmasına izin veriliyor.

Konu ile ilgili diğer yazımızı okudunuz mu?

Yeni bir Virus,Yeni bir salgın: Koronavirüs nedir? 

Prof. Dr. Önder Ergönül ve Enfeksiyon Hastalıkları ile ilgili web sitemizden daha ayrıntılı bilgi alabilir ve bölümümüzle iletişime geçebilirsiniz.

 

Yararlanılan kaynak: //www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/01/28/virus-ucakta-tespit-edilirse-ne-yapiliyor/

 

 

Summary
Koronavirüs Uçakta Fark Edilirse Ne Olur? | Sağlık Güncem
Article Name
Koronavirüs Uçakta Fark Edilirse Ne Olur? | Sağlık Güncem
Description
Koronavirüs Uçakta Fark Edilirse Ne Olur? konusunda ayrıntılı bilgi ve uzman görüşlerini almak için Sağlık Güncem'i ziyaret edin.
Author
Publisher Name
Amerikan Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
0
Harika
0
Meraklı
0

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır