Şu Anda Okuyorsunuz
Anoreksiya Nervoza Nedir?

Anoreksiya Nervoza Nedir?

 

Anoreksiya Nervoza nedir ?  

Anoreksiya nervozası olanlar genellikle bulundukları kilodan daha düşük kiloda, çok daha ince olmayı isterler. O kadar ki bu büyük bir tutku haline gelip, normal beklendik kilolarının çok daha altında, yaşamla bağdaşmayan derecede düşük bir kiloya inmeye çalışabilirler. Bu nedenle hastaneye yatış ve müdahale gerektiren tablolar bile olabilir.

Anoreksiya nervoza belirtileri nelerdir ?

Buradaki zayıflama tutkusu gerçekçi bir durum değildir. Takıntılı derecede ve tartışma ya da ikna ile kolay kolay kaybolmayan bir zayıflama arzusu söz konusudur. Ayrıca genç kızlarda adet düzeninin bozulması gibi belirtileri olabilir ve buna kilo almama gayreti yüzünden çeşitli ilaçlar kullanmak sonucunda bunların yol açtığı yan etkiler de eklenebilir ve tablo gittikçe komplikeleşebilir.

Anoreksiyanın tedavisi mümkün mü ?

Anoreksiya nervoza daha çok kadınlarda görülmektedir. Hatta oran olarak 10 kadına karşı 1 erkek denebilir. Ancak pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi anoreksiya nervozada da atipik, kısmi daha hafif vakalara rastlanabilir. Dolayısıyla eğer en ağır türünden bir tablo değilse 4-5 yıllık bir süreçte bu gibi vakaların büyük bir kısmı iyi bir yönde seyredebilir. Fakat içlerinde çok ağır çok problemli seyreden, birçok hastane yatışına, psikiyatrik tedavilere neden olan hatta ölümcül derecede kötü seyreden vakalar da bulunmaktadır.

Bu video Koç Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Bölümünden Prof. Dr. Vedat Şar ile çekilmiştir.

Summary
Anoreksiya Nervoza Nedir?
Article Name
Anoreksiya Nervoza Nedir?
Description
Anoreksiya nervozası olanlar genellikle ince olmayı isterler, normal beklendik kilolarının altına inmeye çalışabilirler.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
15
Harika
4
Meraklı
11

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır