Şu Anda Okuyorsunuz
Artrit Hastalığında Erken Teşhis ve Tedavinin Önemi

Artrit Hastalığında Erken Teşhis ve Tedavinin Önemi

Her bel ağrısı bel fıtığı değildir, her ayak ağrısı burkulma değildir, her diz ağrısı menisküs değildir ve her el ağrısı kireçlenme değildir. Tüm bu şikayetler artritin habercisi olabilir.

Artrit nedir?

Artrit, eklem iltihabıdır, ancak bu iltihap mikrobik değildir. Vücut, ekleme karşı yanlışlıkla iltihap üretir. Farklı hastalıklar artrite yol açar. Romatoid artrit, ankilozan spondilit, psöriatik artrit ve osteoartrit en çok bilinen artrit sebepleridir. Toplumların yaklaşık %5’i artritten etkilenir. Bu oran önemli sayıda artriti olan hastayla karşılaşacağımız anlamına gelmektedir.

Artrit hastalığında erken teşhis ve tedavi neden önemlidir?

Artriti erken teşhis etmek ve uygun tedavilere başlamak önemlidir. Günümüzde artrit erken teşhis edilebilirse kontrol altına alınabilir.

Romatologlar, artrit tanısı ve teşhisi için uzmanlaşmış doktorlardır. Vücudunuzdan gelen sinyalleri fark ederek zamanında romatoloğa ulaşabilmeniz, artiritin tam kontrolünü sağlayacaktır. Zira artrit tedavi edilmezse, kronik ağrılara, sakatlıklara ve neticede iş gücü kaybına yol açar.

Pandemi döneminde tüm dünya bir sınavdan geçmektedir. Bu sınavda sağlık sistemi bir yandan pandemiyle savaşırken, bir yandan da diğer hastalıklara fırsat vermeme gayreti içerisindedir. Ancak bir süre daha devam edeceği öngörülen pandemi sürecinde, yoğunluk ya da endişeler nedeniyle artritin tanı ve tedavisinde gecikmeler yaşanması, ileride baş edilmesi daha zor sorunlara yol açabilir.

Sonuç olarak, artrit tedavi edilmezse, kronik ağrı, hareket kısıtlılığı ve iş gücü kaybına yol açar. Bir süredir uluslararası cemiyetlerce de kullanılan sloganımız şöyle olmuştur;

Erken fark et, romatoloğa ulaş.

Bu yazı Doç. Dr. Nilüfer Alpay Kanıtez tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Romatoloji Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
 class=
Article Name
Artrit Hastalığında Erken Teşhis ve Tedavinin Önemi
Description
Artrit hastalığının tanı, teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilmek için hemen Sağlık Güncem'e tıklayın!
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
12
Harika
8
Meraklı
2

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır