Şu Anda Okuyorsunuz
COVID-19 Pandemisinde Göz Sağlığını Korumanın Önemi Nedir?

COVID-19 Pandemisinde Göz Sağlığını Korumanın Önemi Nedir?

Pandemi süreci devam ettikçe ülkemizin de içinde olduğu birçok ülke, kısıtlama önlemlerini kaldırmayı ve topluma bir tür normallik kazandırmanın yollarını aramakta. Bunlar doğru yönde atılan ve iyimser adımlar ancak kısıtlamaların bu şekilde hafifletilmesinin yavaş ve kademeli bir şekilde olacağını kendimize hatırlatmalıyız ve önlemleri almayı ihmal etmemeliyiz.

Koronavirüs hakkında çok fazla endişe olmasına rağmen, sağduyu önlemlerinin enfekte olma riskinizi önemli ölçüde azaltabileceğini unutmamak önemlidir. Gözlerinizi, ayrıca ellerinizi, burnunuzu ve ağzınızı korumak, koronavirüsün yayılmasını yavaşlatabilir. Bu yüzden ellerinizi yıkayın, kontakt lens hijyenine dikkat edin ve burnunuza, ağzınıza ve özellikle gözlerinize dokunmaktan veya ovalamaktan kaçının.

İşte bu koronavirüs salgını sırasında gözlerinizi güvende ve sağlıklı tutmanın bazı yolları;

1. Kontakt lens kullanıyorsanız, bir süreliğine gözlüğe geçmeyi düşünün.

Kontakt lens takmanın koronavirüs enfeksiyonu riskinizi artırdığına dair hiçbir kanıt yok. Ancak kontakt lens kullanıcıları, gözlerine ortalama bir insandan daha fazla dokunur.

Özellikle kontakt lensleriniz varken gözlerinize çok dokunma eğilimindeyseniz daha sık gözlük takmayı düşünün. Lens yerine gözlük kullanmak tahrişi azaltabilir ve gözünüze dokunmadan önce sizi duraklamaya zorlayabilir.

2. Gözlük takmak bir koruma katmanı olarak işlev görebilir.

Düzeltici lensler veya güneş gözlükleri, gözlerinizi enfekte solunum damlacıklarından koruyabilir. Ancak yüzde yüz güvenlik sağlamadıklarını unutmayın.

3. Gözlerini ovuşturmaktan kaçının.

Bu doğal alışkanlığı kırmak zor olabilir, ancak bunu yapmak enfeksiyon riskinizi azaltacaktır. Gözünüzü kaşındırmak, ovuşturmak veya hatta gözlüğünüzü ayarlamak için bir dürtü hissederseniz, parmaklarınız yerine mendil kullanın.

Göz ilacı kullanmak için bile herhangi bir nedenle gözlerinize dokunmanız gerekiyorsa, önce ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın. Gözlerinize dokunduktan sonra tekrar yıkayın.

Bu gibi basit kurallara dikkat ettiğimizde gözlerimizi koronavirüsten büyük ölçüde koruyabiliriz. Eğer gözlerimizde kızarıklık, akıntı veya görmede azalma gibi şikayetler var ise göz doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Bu yazı Doç. Dr. Murat Hasanreisoğlu tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi Göz Hastalıkları Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz. 

Summary
COVID-19 Pandemisi ve Göz Sağlığı
Article Name
COVID-19 Pandemisi ve Göz Sağlığı
Description
Pandemide göz sağlığını korumak için alınacak önlemlerinin enfekte olma riskinizi de önemli ölçüde azaltabileceğini unutmamak önemlidir.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
0
Harika
2
Meraklı
1

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır