Şu Anda Okuyorsunuz
Katarakt Nedir? Kimler Katarakt Ameliyatı Olabilir?

Katarakt Nedir? Kimler Katarakt Ameliyatı Olabilir?

Katarakt Nedir?

Katarakt göz içinde bulunan merceğin saydamlık durumunu kaybetmesi ve bu durumla beraber görme yetisinin azalması ile ortaya çıkar. Daha çok ilerleyen yaşlarda görülse de her yaş grubunda ortaya çıkabildiği söylenebilir. Göz lensinin opaklaşarak rengini kaybetmesi ve buzlu cam gibi olmasıyla ortaya çıkan bu hastalık, kısa süren bir katarakt ameliyatının ardından tamamen ortadan kaldırılabilir.

Katarakt Neden Oluşur?

Hastalığın en önemli oluşum nedeni yaşlılıktır ve yapılan araştırmalarda daha çok 50 yaş ve üzerinde ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Yaşlılığın yanı sıra doğumsal,  travma ile veya ilaç kullanımına bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Katarakt hakkında daha fazla bilgi almak için Instagram sayfamızı ve YouTube kanalımızı takip edebilirsiniz.

Katarakt Çeşitleri

 • Hipermatür Katarakt
 • Arka Polar Katarakt
 • Kortikal Katarakt
 • Katarakta Nigra
 • Matür Katarakt
 • Senil Nükleer Katarakt
 • Konjenital Katarakt

Katarakt Belirtileri

 • Görmede yavaş yavaş azalma
 • Kamaşma, ışığa hassasiyet
 • Gece görüşün bozulması
 • Gözlük numaralarının sık değişmesi
 • Okuma zorluğu
 • Renklerde sararma ya da soluklaşma
 • Çift görme

Katarakt Ameliyatı ve Sonrası

Katarakt cerrahisi bugün dünyada kabul edilen, en ileri yöntem olan, damla anestezisi altında fakoemülsifikasyon yöntemiyle dikişsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemle göze, iğne yapılmaksızın, sadece damla damlatılarak uyuşturulur ve sonra saydam tabakada oluşturulan ortalama 2 milimetre boyutundaki çok küçük bir kesiden katarakt cerrahisi tamamlanır. Göz içine uygun lens yerleştirilir. Yaklaşık 15 dakika süren ve hastanede yatmayı gerektirmeyen bu operasyon sonrası hasta kısa sürede katarakt gelişiminden önceki görme keskinliğine kavuşur ve normal yaşantısına dönebilir. Ayrıca katarakt cerrahisi sırasında uzağı en net şekilde görmeyi sağlayan standart asferik göz içi lenslerine ek olarak yeni geliştirilen, uzak ve yakın görmeyi birlikte sağlayan ‘multifokal göz içi lensleri ‘ ve astigmatizmayı da düzelten ‘’torik ve multifokal torik göz içi lensleri’’ de başarıyla kullanılmaktadır. Uygulama yapılan hastalara katarakt ameliyatı sonrası herhangi bir gözlük kullanmaksızın uzak ve yakını görebilme imkânı sağlanmaktadır.

📍 Daha ayrıntılı bilgi almak ve randevu oluşturmak için Koç Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları (Oftalmoloji) Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Katarakt ameliyatında hangi lens hangi hastaya uygulanır?

Monofokal Lensler

 Genelde hiç  gözlük kullanmayan ya da sadece yakın gözlük kullanan veya farklı bir göz rahatsızlığı olan hastalarda genellikle  monofokal lensler tercih edilir. Kişinin gözüne bu tür bir lens konulduğu zaman kişi uzağı gözlüksüz net görebilir. Bu lensin uygulandığı kişiler bazen yalnızca okuma gözlüğüne ihtiyaç duyar.

Multifokal Lens

Ne yakın ne de uzak gözlüğü kullanmak istemeyen kişiler, üzerinde çok fazla odak bulunan multifokal lensleri kullanabilir. Bu lenslerin birçok optik özellikli türleri var. Üzerindeki her bir halkanın farklı mesafeleri gösterdiği veya uzak-yakın olarak sürüp giden dağılımı olan lensler bulunur. Günümüzde bu tür bir dağılım olmadan, her halkanın hem uzağı hem de yakını yansıtabildiği difraktif lensler de kullanılır.

Trifokal Lens

Multifokal lenslerin gelişmesiyle birlikte, ara mesafelerde de kullanılabilecek lens ihtiyacı gündeme gelmiştir. Çünkü araç kullanmak ya da gazete, kitap okumanın yanı sıra günümüz insanı bilgisayar başında da çok fazla zaman geçirmektedir. Ortalama 70-80 santimlik göz-ekran aralığının uzak ve yakın odak gibi rahatça görülmesini sağlayan üç odaklı yani trifokal lensler günümüzde sıkça tercih edilmektedir.

Toric Lens

Tüm bu lens çeşitlerinin yanında eğer hastanın gözünde astigmat var ise toric lenslerde tercih edilebilir. Bu sayede ameliyattan önce hastanın astigmata bağlı  gözlük veya kontak lens kullanım ihtiyacı giderilmiş olur. Monofocal torik lens, multifocal toric lens ve trifocal toric lens olarak çeşitleri vardır.

Bu yazı Koç Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları (Oftalmoloji) Bölümü Prof. Dr. Afsun Şahin tarafından hazırlanmıştır. 

Summary
Katarakt Nedir? Kimler Katarakt Ameliyatı Olabilir? | Sağlık Güncem
Article Name
Katarakt Nedir? Kimler Katarakt Ameliyatı Olabilir? | Sağlık Güncem
Description
Katarakt Nedir? Kimler Katarakt Ameliyatı Olabilir? konusunda ayrıntılı bilgi ve uzman görüşleri için Sağlık Güncem'i ziyaret edin.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
19
Harika
30
Meraklı
18

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır