Şu Anda Okuyorsunuz
Kanser Tedavisinde Beslenmenin Önemi ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kanser Tedavisinde Beslenmenin Önemi ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kanser tedavisinde beslenme kuşkusuz ki çok önemli ancak bu konu zaman zaman yanlış anlaşılıyor ve kötüye kullanılıyor. Kanser tedavisi sırasında beslenme tedavisinin amacı mucizeler yaratmak değildir. Kanser tedavisinde beslenme, bilimsel kaynaklarla ortaya konmuş kanıtlara dayalı ve “terzi eliyle dikilmiş” gibi kişiye özel olmalıdır.

Kanser Hastalarında “Kişiye Özel Beslenme” Nedir?

Kanserin önlenmesine yönelik beslenme önerileri ile kanser tedavileri sırasındaki beslenme önerileri farklılık gösterir. Yani kanseri önlemek için önerilen bazı beslenme önerileri kanser tedavisi sırasında önceliğimiz olmayabilir. Bir örnekle açıklamaya çalışalım; kanserden korunmada önerilen bazı sebzeler-meyveler bir mide kanseri cerrahisi sonrası uygun olmayabilir. Kanserden korunmada en az günde 5 porsiyon sebze-meyve yiyin önerisi, yakın zamanda tüm midesi alınmış bir hasta için doğru bir öneri olmayacaktır.

Her bir kanser türü için tek bir tedavi metodu ve dozu olmadığı gibi beslenme önerileri de kanserin türüne, hastanın içinde bulunduğu koşullara, tedavi şekline, alışkanlıklarına, besinsel ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterecektir. Örneğin baş-boyun kanseri tedavisi için radyoterapi alan bir hastaya, meme kanseri sonrası radyoterapi alan bir hastaya planladığımız beslenme tedavisini veremeyiz.

Kanser Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Kanserde beslenme mucizeleri aramak yerine “yetersiz beslenmeyi” önlemeye odaklanmalıyız.

Mucizevi beslenme önerileri beklemek yerine doğru bir beslenme planı uygulamak, hastalığın kendi başına sebep olduğu rahatsızlıklar ve tedavi süreçlerinin yan etkileriyle başa çıkmayı kolaylaştırabilir, hastanın tedaviye devamlılığını sağlayabilir. Kanser tedavisinde sıklıkla gördüğümüz “malnütrisyon” dediğimiz ve kabaca kötü beslenme olarak tanımlayabileceğimiz ancak altta oldukça karmaşık bir tablo olan bir beslenme bozukluğu karşımıza çıkar. Bu süreçte hastaların tedaviye olan uyumu bozulabilir, tedaviyi devam ettirmek zorlaşabilir, kan değerleri bozulabilir. İşte bu noktadan şaşıp yolumuzu besinsel mucizeler aramaya çevirirsek büyük resmi görememiş oluruz.

Her bitki zararsız değildir!

Ancak bir diğer taraftan her hastalık için olduğu gibi mucizeler beklentisi ne yazık ki bir şarlatanlar pazarını da doğuruyor. Aşırı yüksek miktarlarda vitamin-mineral uygulamaları, hastanın hekimi ve diyetisyeni kontrolünde olmayan bitkisel ve “doğal” ürünler… Bitkilerin doğal olması onların zararsız olduğu anlamına gelmez. Tam tersi, tedavinin etkinliğini, emilimini bozabilir ve zararlı olabilir. Çeşitli bitkileri denemek isteyen tüm hastalara bunu söylerim: Doktorunuzun sizin için özel planladığı bir medikal tedaviyi ne işe yarayacağını bile bilmediğiniz bir bitkiyle bozmayın.

Beslenme önerilerinde mucize değil bilimsel kanıt arayın!

Beslenme bir bilim dalı, herkesin tavsiyesine güvenebileceğiniz bir alan değil. Komşunuzdan, arkadaşınızdan iyi niyetle size tavsiye edilmiş bir ürün, bitki veya yiyecek zararlı olabilir.Mucizevi ve çok iddialı öneriler duyuyorsanız şüphe edin.Kaynak olarak bilimsel değer taşıyan, dünyada öncülük eden sayfaları takip edebilir, yayınlar okuyabilir veya onkoloji alanında uzman diyetisyenler ile görüşüp önerilerini alabilirsiniz.

Dünya Kanser Araştırma Fonu’nun kanserden korunmada beslenme önerileri şöyle;

  • Sağlıklı ağırlıkta olun
  • Fiziksel olarak aktif olun
  • Tam tahıllar, kuru-baklagiller, sebze-meyve yiyin
  • Fast-food’u sınırlayın
  • Kırmızı eti, özellikle işlenmiş etleri sınırlayın
  • Şekerli içecekleri sınırlayın
  • Kanserden korunmak için besin desteği kullanmayın

Bu yazı Uzman Diyetisyen Tuğçe Aytulu tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Beslenme ve Diyet Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Kanser Tedavisinde Beslenmenin Önemi ve Dikkat Etmeniz Gerekenler
Article Name
Kanser Tedavisinde Beslenmenin Önemi ve Dikkat Etmeniz Gerekenler
Description
Kanser Tedavisinde Beslenmenin Önemi ve Dikkat Etmeniz Gerekenler konusunda ayrıntılı bilgi almak için Sağlık Güncem'i ziyaret edin.
Author
Publisher Name
Amerikan Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
28
Harika
63
Meraklı
17

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır