Şu Anda Okuyorsunuz
Epilepsi hastaları nelere dikkat etmeli?

Epilepsi hastaları nelere dikkat etmeli?

Açlık

Epilepsi hastaları açlık durumuna dikkat etmeli, aç kalmasına neden olacak durumlardan uzak durmalıdır. Oruç tutmak, öğün atlamak, diyet yapmak nöbetleri arttırabilir.

Uyku

Diğer dikkat edilmesi gerekilen konuysa uykusuzluktur. Çay, kahve içilmesi gece uykusuzluk yapıyorsa bu tür içeceklerden uzak durulmalı ve akşam saat 19.00 sonrası bu içecekler tüketilmemelidir.

Yanlış bir bilgi de epilepsi hastalarının kola içemeyeceği inanışının olmasıdır. Kolanın içinde yer alan uyarıcı madde, gece uyku düzenini bozabileceğinden içilmesi önerilmemektedir. Aksi takdirde kolanın epilepsiye bir etkisi yoktur.

Epilepsi tedavi edilebilir mi?

Epilepsi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Doğru ilaç tedavisiyle %85’e yakın hastalığın düzelmesinde başarı sağlanmaktadır.

Fokal epilepsiler ilaç tedavisine cevap vermediğinde; ameliyat, ketojenik diyet, beyine ya da boyuna pil takılması gibi alternatif tedaviler uygulanmaktadır.

Epilepside bitkisel tedavi mümkün mü?

Epilepsi hastalığında bitkisel tedavi mümkün değildir. Herhangi bir bilimsel çalışma yapılmamış alternatif tedavi yöntemleri hastaya zarar verebilir.

Tedavi amaçlı bilinmeyen çaylar, otlar tüketilmesi hastanın nöbet komasına girmesine neden olabilmektedir . Bu nedenle alternatif tedavilerden uzak durmak ve bilimsel tedavilere önem vermek hasta sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Epilepsi tedavilerinde kullanılan ketojenik diyet uygulayan hastalarda başarılı sonuçlar gözlemlenmektedir.

Bu yazı Prof. Dr. Candan Gürses tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi almak için Nöroloji Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Epilepsi hastaları nelere dikkat etmeli? | Sağlık Güncem
Article Name
Epilepsi hastaları nelere dikkat etmeli? | Sağlık Güncem
Description
Epilepsi hastaları açlık durumuna dikkat etmeli; çay, kahve içilmesi gece uykusuzluk yapıyorsa bu tür içeceklerden uzak durulmalıdır.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
59
Harika
24
Meraklı
26

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır