Şu Anda Okuyorsunuz
Epilepsi Nöbeti Geçiren Birine Nasıl Davranmalıyız?

Epilepsi Nöbeti Geçiren Birine Nasıl Davranmalıyız?

Epilepsi Nöbeti Geçiren Bir Kişi Gördüğümüzde Ne Yapmalıyız?

Öncü belirtisi olan hastalar kendini tehlikelerden uzaklaştırmalıdır. (pencere kenarı, merdiven başı, delici kesici aletler vb). Öncü belirtisi olmadan nöbet geçiren kişilerde ise yakınları herhangi bir nöbet şüphesinde kişiyi bu tehlikeli bölgelerden uzaklaştırmalılar.

Büyük nöbet denen jeneralize kasılmalı, sıçramalı nöbette, nöbet geçiren kişi ayakta ise yere düşerken kafası yere çarpmasın diye koltuğa doğru iterek veya başına destek vererek yumuşak şekilde yere düşmesi sağlanabilir. Yerde hastanın başını bir yana çevirmek gereklidir. Başı yan çevirmek kişinin kusması durumunda akciğerlerine kusmuğunun kaçmasını önler.

Eğer dişleri henüz kapanmamışsa yumuşak bir cisim ağzının üstte kalan kısmına yerleştirilir. Bu yumuşak nesne asla parmak olmamalıdır. Yumuşak cisim battaniyenin kenarı, ceketinizin kenarı vb. olabilir. Amaç dişlerinin arasını aralamak ve dilin ısırılmasının önüne geçmektir. Dişler kapalı ise asla açmaya çalışmayın. Kol ve bacaklardaki kasılmayı asla durdurmaya çalışmayın, yoksa kırık ve çıkıklara yol açabilirsiniz. Tek yapılacak şey, kasılmaların süresini tespit etmektir.

Nöbet sonrası kişi genellikle uyanır, kafası karışıktır, söylenenleri çok anlamaz, ancak etrafıyla konuşup uyumaya meyillidir. Nöbet beş dakikadan uzun sürmüşse, kişinin daha önce bilinen epilepsisi yoksa, yere düşerken kafasını çarptıysa, nöbet durmasına karşın uyandırılamıyorsa, acil olarak hastaneye götürülmelidir.

Bu yazı  Prof. Dr. Candan Gürses tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Nöroloji bölümümüzle iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Epilepsi Nöbeti Geçiren Birine Nasıl Davranmalıyız?
Article Name
Epilepsi Nöbeti Geçiren Birine Nasıl Davranmalıyız?
Description
Epilepsi nöbeti geçiren bir kişiye asla yemek yedirmeye ve su içirtmeye çalışmayın. | Koç Üniversitesi Hastanesi
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
147
Harika
15
Meraklı
32
Yorumları Görüntüle (0)

Bir Yorum Bırakın

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır