Ekim 2018: Havadaki güncel polen ve küf mantarı yoğunluk oranları

Ekim ayında İstanbul’daki polen ve küf mantarı yoğunluğu ne kadar?

Polenler (çiçek tozu), bitkilerin (ağaç, çimen ve yabani otlar) üremek için ürettikleri havada kilometrelerce yayılabilen, bazıları gözle görülemeyecek kadar küçük zerreciklerdir. Alternaria (küf mantarı), bitkilerin yapraklarında kahverengi renk değişikliklerine sebep olan bir tür küf mantarıdır.

Aşağıdaki grafikte, İstanbul’da Eylül ayı haftalık polen ve küf mantarı (alternaria) yoğunluğu renklere göre belirtilmiştir. Açık renkten koyu renge doğru gidildikçe yoğunluk artmaktadır. Polen ve küf mantarı yoğunluğu yanda belirtilen renk skalasından izlenebilir.

Polen oranı sayım açıklaması:

Polen sayımına göre maruz kalınan polen miktarı az, orta, yoğun ve çok yoğun olarak sınıflandırılmıştır. Polen sayımı yoğunlaştıkça alerjik kişilerin yakınmalarının şiddeti de artar. Polen sayısının yoğun olduğu haftalarda polen kaçınmak ve doktorunuzun önerdiği ilaçları almanız gerekebilir.

Koç Üniversitesi Hastanesi çatısında kurulan Burkard polen toplama cihazı ile toplanan polenler Koç Üniversitesi Translasyonel Tıp Araştırma Merkezi’nde (KUTTAM) Biyolog Duygu Yazıcı tarafından preparat haline getirilmiştir. Ardından Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü£nde Prof. Dr. Münevver Pınar ve Biyolog Aydan Acar Şahin tarafından mikroskopta ağaç, çayır ve ot polenleri tanımlanarak sayımları yapılmıştır. Sayımlar günlük olarak kayıt edilmiş ve Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi’nin (American Academy of Allergy, Asthma and Immunology-AAAAI) tanımladığı sınıflandırmaya göre gruplandırılmıştır (Portnoy ve ark. 2004).

Bu sınıflandırmada;

  • Ağaç polenleri az (1–14), orta (15–89), yüksek (90–1,500) ve çok yüksek (>1,500),
  • Çayır polenleri düşük (1–4), orta (5–19), yüksek (20–200) ve çok yüksek (>200),
  • Ot polenleri düşük (1–9), orta (10–49), yüksek (50–500) ve çok yüksek  (>500) şeklinde gruplandırılarak renklendirilmiştir.

 

Yorum ekle