Şu Anda Okuyorsunuz
Varis Nedir? Varis Neden Oluşur?

Varis Nedir? Varis Neden Oluşur?

Varis Nedir?

Varisin kelime anlamı bir toplar damarın genişlemesi ve kıvrıntılı bir hal almasıdır. Bacağınızdaki normal toplardamarlar bir sebepten ötürü genişler büyür ve varisleşir.

Varis Neden Oluşur?

Bacak toplardamarları kanı ayaktan alıp kalbe gönderirler, bu tek yönlü bir akımdır, yani toplardamarlar ayaktaki kanı alır ve kalbe doğru iletir. Bu sırada geriye akım olmaması gerekir, ama yer çekimi ayaktaki kanı aşağıya doğru çekmeye çalışır. Bu nedenle vücutta bunu engelleyen kapakçık sistemi vardır. Bacaklarımızdaki damarlarda her 5-10 santimetrede bir kapak bulunur. Toplamda 10-20-30 tane kapak vardır. Bu kapaklar yer çekimine bağlı olarak kanın yer çekimine doğru gitmesini engeller, varis hastalığında bu kapaklar bozulur ve bu kapaklar bozulduğu için kan yavaş yavaş aylar ve yıllar içerisinde bacaklarda birikir. Bu birikim normal damarların genişlemesine ve varisleşmesine yol açar.

Daha ayrıntılı bilgi için Koç Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Varis Nedir? Varis Neden Oluşur?
Article Name
Varis Nedir? Varis Neden Oluşur?
Description
Varis kelime anlamı olarak toplardamarın genişlemesi ve kıvrıntılı bir hal almasıdır. Bacak toplardamarları kanı ayaktan alıp kalbe gönderirler.
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
11
Harika
2
Meraklı
2
Yorumları Görüntüle (0)

Bir Yorum Bırakın

© Sağlık Güncem - 2021

Yukarı Kaydır