Şu Anda Okuyorsunuz
Üveit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Oluşur?

Üveit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Oluşur?

Üveit, göz dokularında iltihaplanma (inflamasyon) oluşturan ve göz dokularını tahrip eden bir grup hastalığı tanımlayan genel bir terimdir. Bu hastalıklar görmeyi biraz azaltabilir veya ciddi görme kaybına neden olabilirler.

Üveit Çeşitleri

Üveit çeşitleri genellikle gözde meydana geldiği yere göre sınıflandırılır.

Ön üveit gözün ön kısmında meydana gelir. Çoğunlukla genç ve orta yaşlı insanlarda ortaya çıkan en yaygın üveit şeklidir. Çoğu vaka sağlıklı insanlarda meydana gelir ve sadece bir gözü etkileyebilir, ancak bazıları romatolojik, deri, gastrointestinal, akciğer ve enfeksiyon hastalıkları ile ilişkilidir.

Orta üveit (İntermediyer) genellikle genç erişkinlerde görülür. İnflamasyonun merkezi genellikle gözün orta kısmında yer alan vitreus denilen şeffaf yumurta akı kıvamında dokudur. Sarkoidoz ve multipl skleroz dahil olmak üzere çeşitli bozukluklarla ilişkilendirilmiştir.

Arka üveit, üveitin en az görülen şeklidir. Çoğunlukla hem retinayı hem de koroidi tutan, esas olarak gözün arkasında meydana gelir. Genellikle koroidit veya koryoretinit olarak adlandırılır. Arka üveite neden olan birçok bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan neden vardır.

Panüveit, gözün üç ana bölümünün de iltihaptan etkilendiği durumlarda kullanılan bir terimdir. Behçet hastalığı, panüveitin en bilinen türlerinden biridir ve retinaya büyük zarar verebilir.

Üveit Belirtileri

Üveit belirtileri bir veya iki gözde birden görülebilir. Şikayetler hızla gelişebilir. En sık görülen üveit belirtileri;

  • Bulanık görme
  • Görüşte yüzen noktalar (uçuşan cisimler)
  • Göz ağrısı
  • Gözde kızarıklık
  • Işığa duyarlılık (fotofobi) en sık görülen belirtilerdir.

Üveitin belirti ve semptomları üveit çeşitlerine bağlı olarak da değişebilir. Ön üveit bir veya iki gözde meydana gelebilir ve yetişkinlerde göz ağrısı, bulanık görme, ışığa duyarlılık, küçük düzensiz bir göz bebeği ve kızarıklık bulunabilir. Orta üveit, bulanık görme ve uçuşan cisimlere neden olur. Genellikle ağrıya neden olmaz. Arka üveit en sık görme kaybına neden olabilir. Bu tür üveit yalnızca göz muayenesi sırasında tespit edilebilir.

Üveit Kalıcı Görme Kaybına ve Hatta Körlüğe Neden Olabilir Mi?

Üveit kalıcı görme kaybına neden olabilir. Bu nedenle üveitin mümkün olduğu kadar erken, ideal olarak geri dönüşü olmayan bir hasar meydana gelmeden önce teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi çok önemlidir.

Üveit Hastalığı Neden Olur?

Çoğu insanın neden üveite yakalandığı bilinmemektedir. Bazı hastalarda bazı enfeksiyonlar (toksoplazmoz gibi) ve bazı hastalıklar (sarkoidoz ve Behçet hastalığı) ile ilişki vardır. Bazı hastaların taşıdıkları genler (HLA B27 ve HLA A29) nedeniyle üveite yakalanma olasılığı vardır. Ancak birçok hastada üveit hastalığının neden olduğuna dair bir sebep tespit edilemeyebilir.

Üveit, otoimmün bir hastalık olarak sınıflandırılır, yani vücudun kendine tepki verdiği anlamına gelir. Romatizmal hastalıklar da otoimmün hastalıklar içinde en sık görülenler arasında olduklarından üveitler ile çok yakından ilişkilidirler.

İlgili İçerik:

Bu yazı Doç. Dr. Nilüfer Alpay Kanıtez ve Doç. Dr. Murat Hasanreisoğlu tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Koç Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları (Oftalmoloji) Bölümü veya Romatoloji Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Üveit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Oluşur? | Sağlık Güncem
Article Name
Üveit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Oluşur? | Sağlık Güncem
Description
Üveit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Oluşur? konusunda ayrıntılı bilgi ve uzman görüşleri için Sağlık Güncem'i ziyaret edin.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
21
Harika
6
Meraklı
7

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır