Şu Anda Okuyorsunuz
Parkinson Hastalığı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Parkinson Hastalığı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Parkinson Hastalığı Nedir, Ortaya Nasıl Çıkar?

Parkinson, özellikle elde titremeyle başlayan, hareketlerde yavaşlama (bradikinezi) ve kas sertliğinin eklendiği ilerleyici bir hastalıktır. Hastalığın ileri aşamalarında denge bozukluğu tabloya eklenebilir.

Parkinson Hastalığı Sıklıkla Nerede Başlar?

Hastalık sıklıkla bir elde titremeyle başlar. Hasta tam istirahat halindeyken elde para sayar gibi ya da tesbih çeker gibi hareketler görülür. Hasta yürürken belirginleşebilir, bir objeyi tutarken azalabilir.


Parkinson’un Sebebi Nedir?

Parkinson hastalığı, dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybı sonucu ortaya çıkar. Dopamin üreten hücrelerdeki kayıp % 70 düzeylerine çıktığında hastalık belirtileri görülmeye başlanır. Dopamin, hareketlerin kontrolünde ve koordinasyonunda rol oynayan kimyasal bir maddedir.

Hangi Faktörler Parkinson’a Yakalanma Olasılığını Etkiler?

65 yaş üstü bireylerde görülme oranı % 1 civarındadır. Yaş ilerledikçe görülme oranı artar. Başlangıç yaşı genelikle 60’tır, daha erken başlayan olgular da vardır. Parkinson hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Birçok araştırma sonucuna göre, genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı ileri sürülmektedir. Ailelerinde Parkinson hastalığı bulunan bireylerin toplumdaki diğer bireylere göre Parkinson hastalığına yakalanma riski daha fazladır.

Parkinson Tanısı Nasıl Konur?

Parkinson hastalığının tanısı klinik olarak konur. Beyin MR’ı ve kan tetkikleri diğer Parkinsonizm nedenlerini dışlamak için ve gerektiği zaman yapılır. Tanı koymada en önemli yol, bu alanda deneyimli bir uzman tarafından yapılan ayrıntılı muayenedir.

Parkinson Nasıl Seyreder?

Parkinson hastalarının büyük bir kısmında titreme yakınması başlangıç bulgusu olduğu gibi, baskın bulgu da olabilir. Bazı hastalarda yavaşlık baskın bulgu olabilir. Parkinson hastalığı ilerleyici bir hastalıktır. Parkinson hastalığının farklı tipleri vardır ve her biri farklı seyir gösterir. Bazı hastalarda seyir oldukça yavaştır.

Parkinson Hastalığının Ayırıcı Tanısı Nedir?

Parkinson belirtileri arasında en önemli belirti, hastalarda yavaşlık olarak gözlenen, Nöroloji dilinde “bradikinezi” olarak adlandırılan, tanı için mutlaka olması gereken belirtidir. Yüzde görüldüğünde “bradimimi” olarak adlandırılır, yüzde mimik kaslarının hareketinde yavaşlık, yüzde donukluk, göz kırpmada azalma olarak görülür. Yavaşlık kol ve bacaklarda da ortaya çıkabilir. Parkinson hastalarında görülen belirtiler vücudun bir tarafında diğer tarafına göre daha belirgindir. Rijidite ya da kas sertliği olarak bilinen belirti, muayene sırasında saptanır.

Psikiyatri hastalarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, kalp hastalıkları tedavisinde ve bulantı-kusma tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar Parkinson hastalığına benzer bir tablo ortaya çıkarabilir. Bu ilaçlar bırakıldığında belirtiler düzelir. Parkinson hastaları bu ilaçları kullandığında belirtiler artabilir.

Daha ayrıntılı bilgi Koç Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz. 

Summary
Parkinson Hastalığı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?
Article Name
Parkinson Hastalığı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?
Description
Parkinson hastalığı, özellikle elde titremeyle başlayan, hareketlerde yavaşlama ve kas sertliğinin eklendiği ilerleyici bir hastalıktır.
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
512
Harika
195
Meraklı
171
Yorumları Görüntüle (0)

Bir Yorum Bırakın

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır