Şu Anda Okuyorsunuz
Kortizon Yan Etkileri (Video) | Koç Üniversitesi Hastanesi

Kortizon Yan Etkileri (Video) | Koç Üniversitesi Hastanesi

Kortizonlu ilaçların yan etkileri nelerdir?

Alerji tedavisinde kullanılan kortizonlu ilaçlar, eğer gereken dozda, düşük dozda ve gerektiği sürede kullanılıyor ise zarar vermez. Ama yüksek dozlarda ve uzun sürelerde veriliyor ise zarar verme potansiyeli vardır. Örneğin egzama hastalığında kortizon tablet olarak ya da ampul olarak sulandırıp içilebilir, veya kortizonu 3 gün ya da 5 gün süre ile nerede egzama varsa oraya ince bir tabaka halinde sürülebilir.

Bu tedavide ince tabaka halinde sadece günde 1 defa, 3-5-7 ya da 10 gün süre ile sürmenin bir zararı olmaz. Aksine oradaki inflamasyonu yani bağışıklık sisteminin verdiği aşırı yanıtı kontrol altına alır. Ama siz bu kremi geniş alanlara sürerseniz ve 10 gün değil de daha uzun kullanırsanız  deride çeşitli yan etkiler, olumsuz etkiler görülür.

Kortizon ve Astım İlişkisi

Kortizonlu tableti veya solüsyonu, şurubu ağızdan her gün uzun süreli alırsanız yan etki görme riski yüksektir. Astım hastalığında kortizon ataklar sırasında kullanılmalıdır. Nefes darlığı ile gelen hastada bronşlar daralmış, bronşun duvarı kalınlaşmış olduğu için açabilecek en etkili ilaç kortizondur.

Özellikle orta ve ağır şiddetteki astım ataklarında, kortizon tedavisi ağız yoluyla veya iğne ile uygulandığında en etkili yanıt alınmaktadır. Kısa sürede hastanın nefes darlığını düzelmektedir. Bazen bu tedaviyi 2-3-5-7 gün, nadiren 10 gün uygulanır. Bu kadar kısa süre verildiğinde kortizona bağlı yan etki görülmesi riski çok düşüktür. Tabii ki hiçbir zaman sıfır risk denemese de risk çok düşüktür.

Kortizon verilmediği takdirde astım ataklarının da olumsuz başka sonuçlara yol açacağının da unutulmaması gerekir. Astımda bir başka kortizon kullanımı da uzun vadede ve astım yakınmalarını önlemek amacıyla uygulanır. Burada daha yoğun olarak verdiğimiz uygulama yolu inhalasyon dediğimiz solunum yoluyla uygulanır.

Nebulizatör cihazı ile verilen buhar şeklinde uygulanır. Bu uygulamalar astımda çok nadiren kullanılır. Bir çok çocukta buna gereksinim olmaz. Bir başka tedavi yolu ise püskürtmeler dediğimiz uygulamadır. Burunda bir aracı tüp vardır veya hastanın eforu ile, nefes kapasitesi ile çektiği formlar vardır. Önerimiz çocuklarda püskürtmelerin aracı tüple kullanılmasıdır. Çünkü düşük doz kortizon içerirler. 8-10 yaşlarından sonraki çocuklarda nefesi ile çekebileceği kortizon preparatlarıdır.

Kortizon kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini “Kortizon nedir? Kullanırken nelere dikkat edilmelidir?” yazımızda anlatmıştık.

Cansın Saçkesen kimdir?

Summary
Kortizon Yan Etkileri (Video) | Koç Üniversitesi Hastanesi
Article Name
Kortizon Yan Etkileri (Video) | Koç Üniversitesi Hastanesi
Description
Kortizon yan etkileri nelerdir? Nasıl ve ne kadar sürede geçer? gibi soruların ayrıntılı yanıtlarına Sağlık Güncem'den ulaşmak için tıklayın.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
18
Harika
9
Meraklı
7

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır