Şu Anda Okuyorsunuz
Çocuklarda göbek fıtığı

Çocuklarda göbek fıtığı

Çocuk cerrahisi polikliniğinde sık danışılan durumlardan birisi bebeklerin göbek deliklerinde şişlik olmasıdır. Özellikle ağlama, kaka yapma gibi ıkınma durumlarında göbekte şişlik oluşur, uyurken veya sakinken bu şişlik kaybolur. Tüm bebeklerin neredeyse %20’sinde olabilen kasık fıtığına, erken doğum yapmış küçük bebeklerde daha sık rastlanabilmektedir.

Göbek fıtığı nedir?

Bütün bebeklerde, karın ortasında, anne ile bebeğin arasında bağlantıyı oluşturan göbek kordonunun geçişine izin veren bir açıklık bulunur. Bu açıklığın bebek doğduktan sonra devam etmesi, karın boşluğu içerisinde bulunan organların bu açıklıktan dışarı doğru çıkmalarına neden olur. İşte göbekte olan bu şişliğe göbek fıtığı denir.

Göbek fıtığı nasıl anlaşılır?

Sıklıkla deri altında yumuşak olarak ele gelir. Elle bastırıldığında bu organlar kolayca göbekteki delikten içeri geri girerler. Hatta dikkat edilirse deliğin büyüklüğü parmak ucuyla rahatlıkla anlaşılabilir. Elle bastırıldığı zaman şişliğin küçülmemesi, sert olması, ağrılı olması, bebeğin huzursuz olması, göbekteki şişliğe ek olarak karın şişliği olması, kaka-gaz çıkaramaması, yeşil safralı kusmaları olması bağırsakların göbekteki delikte sıkıştıkları anlamına gelir.

 

Halk arasında “fıtık boğulması” olarak adlandırılan bu olay çok nadir olmakla beraber acil bir durumdur ve hemen bir çocuk cerrahıyla iletişime geçilmesini gerektirir. Aksi takdirde göbek fıtığı acil müdahale gerektirmez. Kabul edilen 4 yaşına kadar göbekteki halkanın kapanacağıdır.

Göbeğe para bağlanması gibi gereksiz yaklaşımlara gerek yoktur.

Cerrahi müdahale ne zaman gerekir?

Dört yaşından sonra hala sebat etmesi durumunda, veya çocuk cerrahının yaptığı muayenede içerideki halkanın çapının 1.5 cm.’den büyük olması durumunda kendi başına kapanmayacağından cerrahi olarak müdahale edilmesi önerilir.

 

Göbek fıtığı cerrahisi

Göbek fıtığı cerrahisi günübirlik bir cerrahidir. Ameliyat olacağı gün hasta, aç olarak hastaneye çağrılır, göbek halkasının hemen altından yapılan küçük bir insizyonla girilerek delik tedavi edilir, kesi emilebilir dikişlerle kapatılır ve aynı gün hasta eve gönderilir. 4-5 gün sonra enfeksiyon açısından yaranın kontrolü yapılır ve sorun ortadan kalkmış olur.

Epigastrik Fıtık hakkında…

Göbek deliğinde değil, daha yukarıda orta hatta, göğüs kafesi iman tahtasının alt ucuyla göbek deliği arasında herhangi bir yerde olan şişlikler göbek fıtığıyla karıştırılmamalıdır.  Orta hatta küçük bir delik vardır ve bu delikten çıkan karın içi organlar (özellikle yağ dokusu) sıkışıp ağrıya neden olabilir. “Epigastrik fıtık” denilen bu fıtık türünde göbek halkası gibi kendiliğinden kapanacak bir açıklık olmadığından, 4 yaşına kadar beklemeye gerek yoktur, uygun bir zamanda cerrahi olarak tamir edilmesi önerilir. Cerrahisi yine göbek fıtığı gibi günübirlik bir cerrahidir.

Bu yazı Prof. Dr. Egemen Eroğlu tarafından hazırlanmıştır. 

Daha ayrıntılı bilgi için Çocuk Cerrahisi Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Çocuklarda göbek fıtığı
Article Name
Çocuklarda göbek fıtığı
Description
Bebeklerin göbek kordonunun geçişindeki açıklığın doğum sonrası devam etmesi, organların bu açıklıktan dışarı çıkmasıyla oluşan şişliğe göbek fıtığı denir.
Author
Publisher Name
Amerikan Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
62
Harika
18
Meraklı
8

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır