Şu Anda Okuyorsunuz
Alzheimer, Demans ve İşitme Sağlığı İlişkisi

Alzheimer, Demans ve İşitme Sağlığı İlişkisi

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada yaklaşık 55 milyon kişide demans vakası görülmekte ancak bu sayının 2030 yılında 78 milyona çıkacağı düşünülmektedir.

Alzheimer hastalığı, demans hastalıklarının yaklaşık üçte ikisini oluşturmakta ve dünyada her 3 saniyede bir hastaya demans teşhisi konulmaktadır.

İşitme sağlığı demans nedeni olabilir mi?

Bilimsel çalışmaların yer aldığı Lancet Dergisi’nde bu konu ile ilgili yapılan bir çalışmada işitme sağlığının demansın önlenebilir nedenleri arasında ilk sırada yer aldığı belirtilmiştir.

Yapılan çalışmalarla erken tanı ve tedavi ile işitme kaybının yol açtığı sosyal izolasyon ve depresyondan kaynaklanan demans riskinin %16 oranına kadar azaltılabileceği saptanmıştır.

İşitme ve Beyin İlişkisi

İşitmenin beyin ile ilişkisini açıklayacak olursak; işitme kulakta başlayıp beyinde sonlanan bir süreçtir. Kulak sesleri toplayan ve gerekli değişiklikleri yaparak işitme sinirine ileten kısımdır. Ancak işitme siniri ile elektriksel sinyal olarak iletilen ve bu sesleri anlamlandıran beyindir. İşitme kaybı ile kulakla beyin arasındaki bağlantılarda aksaklıklar olur ve sonucunda “Duyuyorum fakat anlamıyorum” şeklinde şikayetler başlar. Yapılan çalışmalarla bu sorun tedavi edilmezse demans gerçeğiyle karşılaşma ihtimalinin artabileceği görülmektedir.

İşitme cihazları da bu doğrultuda ses yükseltici cihaz olarak kesinlikle düşünülmemeli. İşitme cihazları sesin doğal olarak işlenmesine yardımcı olmak için beyni doğru bilgi ile desteklemektedir. Kısaca güncel işitme cihazı teknolojisi beynin işitmesi için çalışmaktadır.

Sonuç olarak 60 yaş üstü bireylerin işitme testlerinin yıllık olarak yapılması oldukça önemlidir. Eğer işitme kaybı varsa erken tanı ve sonrasında hemen tedaviye başlanması beyin için büyük önem taşımaktadır.

Bu yazı Ody. Melek Oğuz Acıman tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Amerikan Tıp Merkezi Odyoloji bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Alzheimer, Demans ve İşitme Sağlığı İlişkisi
Article Name
Alzheimer, Demans ve İşitme Sağlığı İlişkisi
Description
Alzheimer, demans ve işitme sağlığı ilişkisi hakkında uzmanlardan en doğru bilgiyi almak için hemen Sağlık Güncem’i ziyaret edin!
Author
Publisher Name
Amerikan Tıp Merkezi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
7
Harika
1
Meraklı
1

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır