Şu Anda Okuyorsunuz
Vitiligo Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Vitiligo Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Vitiligo, deride çevreye göre renk kaybı ve beyazlamanın gözlemlendiği bir hastalıktır. Genellikle vücudun her iki tarafında simetrik yerleşir, deri düzeyinde ağrısız açık renkli adacıklar olarak başlar. Renk kaybı olan alanların boyutları zamanla genişleyebilir. Üzerinde saç ya da kıl olan bir bölgede ortaya çıktığında saç ve kıllarda da beyazlama görülebilir. Vitiligoyu başlatan sebebin ne olduğu bilinmese de, deriye normal rengini veren hücreler olan ‘melanosit’lere karşı bağışıklık sistemi tarafından başlatılan bir saldırı nedeniyle ortaya çıktığı bilinmektedir. Vitiligo hastalığı her yaşta başlayabilir, cinsiyet ve ırk ayırt etmez. Vitiligo lezyonları kozmetik sonuçları nedeniyle hastaların kendine güvenini düşürebilir ve yaşam kalitesini azaltabilir. Vitiligo sadece deriyle sınırlı kalmaz; hastalarının yaklaşık %10-15’inde bağışıklık sistemiyle ilişkili farklı hastalıklar da saptanmaktadır. Hastaların bu açıdan tetkik edilmesi önemlidir. Bu hastalıklardan en sık karşımıza çıkan tiroid hastalığıdır.

Vitiligo Tanısı Nasıl Konur?

Vitiligo sıklıkla yüzde göz ve ağız çevresinde, el sırtında, parmak uçlarında, koltuk altında, göğüs uçları, diz ve dirseklerde ortaya çıkar. Muayenesinde ve tedavi takibinde UV özellikli Wood lambası ile değerlendirmek faydalıdır. Nadiren deri biyopsisinin bir patolog tarafından incelenmesi de gerekebilmektedir. Vitiligonun, bölgesel (tek taraflı, segmental), jeneralize (akrofasiyal, vulgar) gibi çeşitli alt tipleri bulunmaktadır. Vitiligoda tedavi seçiminde hastanın özellikleri ile lezyon dağılımı birlikte değerlendirmek gerekir.

Vitiligo Tedavisi

Vitiligo tedavisi için dar bant ultraviyole-B terapisi, çeşitli krem uygulamaları, excimer monokromatik lamba, excimer lazer tedavileri uygulanabilir. Tedaviye tam yanıt alınamazsa hastanın durumu değerlendirilerek sistemik ilaçlara geçilebilir. Hastalarda ginkgo biloba, L-fenilalanin, C, E vitaminleri, çinko, selenyum gibi antioksidonlar tedaviye yardımcıdır ve medical tedaviye destek olarak kullanımları önerilmektedir. Uygun hastalarda sabit, tedaviye yanıtsız vitiligo alanlarına hastanın kendi derisinden epidermal grafting yapılabilmektedir.

Bu yazı  Doç. Dr. Seçil Vural tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Dermatoloji Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Vitiligo Nedir? Belirtileri Nelerdir? | Sağlık Güncem
Article Name
Vitiligo Nedir? Belirtileri Nelerdir? | Sağlık Güncem
Description
Vitiligo Nedir? Belirtileri Nelerdir? konusunda ayrıntılı bilgi ve uzman görüşleri için Sağlık Güncem'i ziyaret edin.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
56
Harika
24
Meraklı
12

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır