Şu Anda Okuyorsunuz
İdeal Sünnet Yaşı Nedir?

İdeal Sünnet Yaşı Nedir?

Dünyada ve ülkemizde en fazla yapılan cerrahi işlem olarak sünnet gösterilmektedir. Çeşitli nedenlerle bu kadar çok yapılan sünnet işleminin mutlaka ehli ellerde, temiz ve güvenilir yerlerde yapılması gerekmektedir.

Maalesef sık yapılan bir işlem olduğu için gereken önem verilmemekte, bazen bir erkek çocuğun hayatı kabusa dönüşebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı hastanemiz konu üzerine en fazla bilimsel çalışma, yayın yapan hastane konumundadır. Alınan sonuçlar doğrultusunda çocuk cerrahisi uzmanlarımız tarafından en güncel şekilde uygulanmaktadır.  Her çocuğa uygun en doğru kararın verilebilmesi için önce çocuk cerrahı tarafından muayene edilmekte, eşlik eden ek bir problemin olmaması durumunda sünnet için gerekli organizasyon planlanmaktadır.

İdeal sünnet yaşı nedir?

Sünnet için ilk önerilen zaman, bebeğin ilk 30 günlük sürecini içeren yenidoğan dönemidir. Bu dönemde lokal bir anestezi uygulanmasının ardından, halk arasında “çan” adı verilen, tıptaki ismi “Gomco Klemp” olan bir alet yardımıyla çok kolay bir şekilde yapıldıktan sonra, yaklaşık 1 haftalık vazelin uygulamasının yapıldığı basit bir bakım yeterli olmaktadır.

Daha sonra bebekler süt çocukluğu dönemine girip hızla kilo alacaklardır. Bu dönemde penis yağ içerisine gömülebilmekte ve kozmetik olarak rahatsız edebilecek bir görüntü ortaya çıkabilmektedir. Onun için 1 yaşa kadar sünnet önerilmemektedir. 3-6 yaş arasını ise pedagoglar cinsel kimliğin öğrenilmeye başlandığı yaş aralığı olduğu için uygun bulmamaktadır.

Bu durumda 1-3 yaş arası ve 6 yaş sonrası çocuklara sünnet önerilmekte, ancak yenidoğan sünnetinden farklı olarak, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, hastanemize yakışacak şekilde, ameliyathanede genel anestezi altında yapılmaktadır. Yine işlem sonrası kısa bir süre krem sürülmesi dışında bakıma gerek olmayacaktır.

Bu yazı Prof. Dr. Egemen Eroğlu tarafından hazırlanmıştır. 

Daha ayrıntılı bilgi için Çocuk Cerrahisi Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Summary
İdeal Sünnet Yaşı Nedir? | Sağlık Güncem
Article Name
İdeal Sünnet Yaşı Nedir? | Sağlık Güncem
Description
İdeal Sünnet Yaşı Nedir? konusunda ayrıntılı bilgi ve uzman görüşlerini almak için Sağlık Güncem'i ziyaret edin.
Author
Publisher Name
Amerikan Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
15
Harika
9
Meraklı
6

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır