Şu Anda Okuyorsunuz
Bebeğiniz ile Tatile Çıkmaya Hazır mısınız?

Bebeğiniz ile Tatile Çıkmaya Hazır mısınız?

Bebeğinizle Tatile Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Annelik, yepyeni deneyimlerle dolu keyifli bir yolculuktur. Her yeni deneyim henüz yelken açılmamış, heyecan dolu yeni bir maceradır. Peki bebeğinizle ilk tatil maceranızda nelere ihtiyaç duyabilirsiniz? Kalemi kağıdı alın; listenizi eksiksiz hazırlayın ve en önemlisi deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını bebeğinizle birlikte çıkarın.

Daha fazla bilgi almak için Instagram sayfamızı ve YouTube kanalımızı takip edebilirsiniz.

Bebek Tatil İhtiyaç Kiti

Bebeğinizle birlikte yapacağınız keyifli bir tatilin temel anahtarı ihtiyaçlarını eskiksiz olarak yanınıza almaktır. Her bebek parmak izi gibi özgündür, sizin bebeğinizi de en iyi siz tanıyabilirsiniz. Seyahate çıkmadan önce sormanız gereken en önemli sorular; bebeğinizin nelere ihtiyacı var, ne olmazsa huzursuz olur? Bunları düşünerek bebeğinizin eşyalarını özenle hazırlamalısınız.

Araba Koltuğu

Güvenli bir yolculuk için bebek koltuğu tüm ebeveynlerin de bildiği gibi seyahatlerin olmazsa olmazıdır.

Bebek Arabası

Günlük kullanımınızda hafif, elde taşınabilir ya da katlanabilir bebek arabalarını tercih ediyor olabilirsiniz. Ancak tatil için seçtiğiniz bölgede geçireceğiniz zamanı da göz önünde bulundurarak en uygun bebek arabasını seçmelisiniz. Arazi tipi bir puset, doğayla iç içe yapacağınız; engebeli yürüyüşlere çıkacağınız tatiller için uygunken, daha hafif ve katlanabilir modeller şehirde yapacağınız tatiller için daha kullanışlı olabilir.

Seyahat Beşiği/ Çadırı

Bebeklerin huzurlu olabilmeleri için alışık oldukları ortamlara ihtiyaçları vardır. Taşınabilir seyahat beşikleri; tellerde, evlerde, tatile gittiğin her yerde rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca bebeğinizin önceden alışık olduğu bir seyahat beşiği bebeğinizin yabancılık çekmemesini ve kendini güvende hissetmesini sağlar.

Battaniye

Yanınıza alacağınız bir pamuk battaniye tıpkı günlük kısa gezintilerinizde olduğu gibi yolculuk boyunca da sıkça kullanacağınız eşyalardan biri olabilir. Yanınıza alacağınız tanıdık dokulu bir battaniye ile, bebeğinizi rahat ettirebilir, sıcak tutabilir ve güvende hissettirebilirsiniz.

Ana Kucağı

Bebeğinizin kendisini güvende ve huzurlu hissetmesi için oldukça önemlidir. Ana kucağı bebeğinizle yakın mesafede ve konforlu vakit geçirebilmenizin en işlevsek yoludur. Özellikle tren istasyonlarında, havalimanlarında, kalabalık sokaklarda, meydanlarda, bebeğinizi konforlu taşıyabilmek ve yakın temasınızı koruyabilmek için önemlidir.

Süt Pompası

Anne sütü bebeğinizin ihtiyaç duyduğu en temel ihtiyaçtır. Tatil sürecinde kalabalık yerlerde emzirirken rahat hissetmek için bir örtü ya da dışarı çıkmadan önce sütünüzü sağıp biberon yardımıyla bebeğinizi beslemek için süt pompası kullanabilirsiniz.

Hazır Mama / Süt

Bebeğinizin beslenmesinde hazır mama ya da paketlenmiş süt kullanıyorsanız çantanıza tatil boyunca yetecek kadar stok yapmalısınız. Yanınıza yeterli miktarda biberon, emzik, sterilizasyon ekipmanı almayı da unutmayın.

Hijyen Ürünleri ve Ekstra Kıyafetler

Bebeklerin hareketlerini tahmin etmek kolay değildir. Hijyen ürünleri kullanımı gerektirecek durumlar için çantanızda; ekstra kıyafet, ıslak mendil, bebek bezi, önlük, kirli eşyalar için ekstra poşet bulundurmanız kurtarıcı olabilir.

Oyuncaklar

Bebeğinizi yolculuk süresince ve gün içinde uyutmayı planlıyor olabilirsiniz ama tıpkı en güvenli alanınız olan evinizde olduğu gibi, bebeğiniz bambaşka bir ruh halinde olabilir ve sizin planlarınıza uymayan davranışlar sergileyebilir. Bu gibi beklenmedik durumlarda bebeğinizi oyalamak için oyuncaklara ihtiyacınız olacaktır. Yola çıkarken bebeğinizin çantasına en sevdiği oyuncakları koymayı unutmayın.

Bez Değiştirme Pedi

Bebeğinizle seyahat ederken listenin en başında mutlaka bez değiştirme pedi olmalı. Bebeğinizin altını değiştirmek için uygun bir yer bulmak bazen umduğunuz kadar kolay olmayabilir. Yanınıza alacağınız steril bir taşınabilir ped ile kendinize hijyenik bir ortam sağlayabilirsiniz.

Taşınabilir Bebek Küveti

Bebekler rutinlerinin değişmesinden çok hoşlanmazlar. Uyku öncesi banyo yapmak bazı bebeklerin rutinlerinin bir parçasıdır. Sizin bebeğiniz de banyo yapmadan uyuyamıyorsa şişirilebilir plastik bebek küvetlerini tercih edebilirsiniz.

Sağlık çantası

Bebeğiniz ile tatile çıkarken doktorunuza yanınıza almanız gereken ilaçları danışın. Küçük bir sağlık çantası hazırlayıp içine ateş ölçer, düzenli kullandığınız ilaç ve vitaminler, ateş düşürücü şurup, pişik kremi, bakım kremleri ve doktorunuzun önerdiği bebeğe uygun güneş kremini koyabilirsiniz.

Bebeğinizle seyahat etmek gözünüzü korkutabilir ama iyi bir planlama yapar ve bebeğinizin çantasını eksiksiz hazırlarsanız tatilin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Çantanıza bebeğinizin en tatlı hallerini ölümsüzleştirmek için bir fotoğraf makinesi veya kamera koymayı unutmayın. İyi tatiller dileriz!

Bu yazı Dr. Petek Genç tarafından hazırlanmıştır.

Daha detaylı bilgi almak için Amerikan Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümümüz ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Bebeğiniz ile Tatile Çıkmaya Hazır mısınız? | Sağlık Güncem
Article Name
Bebeğiniz ile Tatile Çıkmaya Hazır mısınız? | Sağlık Güncem
Description
Bebeğiniz ile tatile çıkmaya hazır mısınız? Dikkat etmeniz gereken her şey yazımızda! Öğrenmek için Sağlık Güncem'e tıklayın!
Author
Publisher Name
Amerikan Tıp Merkezi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
1
Harika
1
Meraklı
1

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır