Şu Anda Okuyorsunuz
Dış Kulak İltihabı Yaz Aylarında Kabusunuz Olmasın!

Dış Kulak İltihabı Yaz Aylarında Kabusunuz Olmasın!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil planları artıyor, peki yazın gelmesiyle birlikte bazı kulak hastalıklarının oranında artış görüldüğünü biliyor muydunuz?

Bu hastalıklar zamanında ve uygun bir şekilde ele alınmazlarsa tatil keyfinizin kaçmasına neden olabilirler!

Yaz Aylarında En Sık Görülen Kulak Hastalığı Hangisidir?

Bu hastalıklardan en sık görülenleri dış kulak yolu enfeksiyonlarıdır ( Dış kulak iltihabı ). Dış kulak yolu; nemli, karanlık ve sıcak olması nedeniyle bakteri ve mantar gibi patojenlerin çoğalması için çok uygun bir ortamdır.

Dış Kulak İltihabı Yaz Aylarında Neden Artar?

Dış kulak iltihabının yaz aylarında artmasının en önemli nedeni yeterince hijyenik olmayan havuz ve deniz sularıdır. Ayrıca yüzme sonrası dış kulak yolunun ıslak kalması, kulak çubukları ve benzeri gereçlerle kulak yolunun travmaya uğraması enfeksiyon riskini arttırır.

Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Dış kulak iltihabı olan kişilerin kulaklarında;

  • Kaşıntı,
  • Şiddetli ağrı,
  • Tıkanıklık,
  • Akıntı
  • İşitme kaybı görülebilir. Bu şikayetlerin oluşması durumunda kişi, hiç zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmalıdır.

Dış Kulak İltihabı Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Hastalığın tedavisinde kulak yolunun temizlenmesi, kulak damlaları, düzenli pansuman, ve seyrek olarak da oral ilaç kullanımı gibi yöntemler kullanılır.

Tedavi Haricinde Ne Gibi Yardımcı Önlemler Alınabilir?

Tedavi sürecinde hastaya düşen görev doktorunun önerilerine uyması ve ilaçları düzenli kullanması dışında; hastanın kulağını kuru tutması, su sporlarından kaçınması, kaşıma, ovalama, temizleme gibi davranışlardan uzak durmasıdır. Kulak tıkacı kullanımı enfeksiyon başladıktan sonra enfeksiyonun yayılımını hızlandırabileceği için önerilmemektedir.

Dış Kulak İltihabı Kaç Günde Geçer?

Dış kulak iltihabı, eğer altta yatan farklı bir hastalık yoksa (şeker hastalığı, dış kulak yolu darlığı vb.) 7 ile 10 gün içerisinde iyileşir. Hastaların bu süre sonrası şikayetleri tamamen kaybolsa bile havuza, denize ve su sporlarına dönmeden önce bir Kulak Burun Boğaz hekimine danışmaları gerekmektedir.

Dış Kulak İltihabına Karşı Ne Gibi Tedbirler Alınabilir?

Yaz tatilinizin sorunsuz geçmesi için, kulaklarınızı mümkün olduğu kadar kuru tutmak, su ile temas sonrası dış kulak yoluna girmeden bir pamuk veya havlu ile kurulamak, su hijyeninden emin olunmadığı hallerde başın su üzerinde kalmasını sağlamak, bone veya kulak tıkacı kullanmak gibi önlemler, dış kulak yolu enfeksiyonlarını sizden ve ailenizden uzak tutacaktır.

Bu yazı Dr. Ozan Gökler tarafından hazırlanmıştır.

Ayrıntılı bilgi için Kulak Burun Boğaz Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Summary
Dış Kulak İltihabı Yaz Aylarında Kabusunuz Olmasın!
Article Name
Dış Kulak İltihabı Yaz Aylarında Kabusunuz Olmasın!
Description
Dış kulak iltihabının yaz aylarında artmasının en önemli nedeni yeterince hijyenik olmayan havuz ve deniz sularıdır.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
20
Harika
3
Meraklı
2
Yorumları Görüntüle (0)

Bir Yorum Bırakın

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır