Şu Anda Okuyorsunuz
Çocuklarda Kronik Öksürük Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda Kronik Öksürük Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda dört haftadan uzun süren öksürük kronik öksürük olarak tanımlanır ve hayat kalitesinde düşüşe neden olur. Kronik öksürük altta yatan kronik bir akciğer hastalığının bulgusu olabileceğinden dikkatle değerlendirilmelidir.

Öksürüğün başlangıç yaşı önemlidir. Yenidoğan döneminde başlayan öksürük genellikle altta yatan önemli bir nedeni gösterir ve derinlemesine bir inceleme gerektirir. Trakeoözefageal fistül, trakeomalazi gibi hava yolu anomalileri ya da kistik fibrozis, primer siliyer diskinezi gibi genetik hastalıklar yenidoğan döneminden itibaren baslayan kronik öksürük ile kendini gösterebilir. Öksürük; hışıltı veya hırıltılarla birlikte ise, özellikle geceleri artıyorsa, çocuk hareketli olduğu zamanlarda nefes almada zorlanıyorsa astım ihtimali değerlendirilmelidir. Devamlı kesilmeyen bir öksürük, burun akıntısı, gözlerde sulanma, boğazda kaşınma hissi, geniz akıntısı ile birlikte ise bu çocuklarda saman nezlesi veya bununla birlikte sinüzit olabilir.

Solunum Yolları Hastalıkları Dışında Başka Neler Kronik Öksürüğe Sebep Olur?

Çocuklarda her zaman yabancı bir cismin çocuğun hava yoluna kaçmış olabileceği ihtmali de göz önünde bulundurulmalıdır. Bir çocuk kronik öksürük nedeni ile doktor tarafından değerlendirilirken de muayene bulguları ve radyolojik bulgular doğrultusunda yabancı bir cismin hava yoluna kaçtığından şüphe edilebilir. Çocuklarda öksürük ile birlikte tekrarlayan kusmalar, ağızda kötü bir tat hissi, göğüste yanma gibi belirtiler gastroözefageal reflüye işaret edebilir. Kuru, tekrarlayan, inatçı, patlar tarzda olup özellikle gece uykuda ya da çocuğun sevdiği birşeyle meşgul olduğu dönemlerde kaybolan öksürüklerde psikojenik öksürük akla gelebilir. Diğer öksürük yapan hastalıkların olmadığı anlaşıldıktan sonra çocuğun psikolojik durumunun değerlendirilmesinde fayda vardır. Hava yolundaki koruyucu özelliği dikkate alındığında, öksürüğün baskılanması birçok solunum sistemi hastalığında zararlıdır.

Daha ayrıntılı bilgi almak için Koç Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümümüz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
3
Harika
0
Meraklı
0
Yorumları Görüntüle (0)

Bir Yorum Bırakın

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır