Şu Anda Okuyorsunuz
Çocuklarda Karaciğer Nakli Sonrası

Çocuklarda Karaciğer Nakli Sonrası

Karaciğer Nakli Sonrası Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Karaciğer naklinden sonra bir yoğun bakım ve klinik süreci vardır.  Bu sürecin ardından hasta yaklaşık 15 gün içerisinde taburcu edilir.

Hasta taburcu edildikten sonra gündelik yaşamına geri döner. Araba kullanabilir, yürüyüşler yapabilir, hafif koşu tarzında sporları bir ay sonra yapabilir, ağır sporları ise üç ay sonra yapabilir. Nakilden sonra üç ay bittiğinde diğer insanlardan herhangi bir farkı olmaz.

Karaciğer Vericisi Çocuk Sahibi Olabilir mi?

Verici ameliyatı sonrasında karında büyük bir kesik olacağı için, kesiğin sağlamlaşması beklenir. İlk üç ay gebelik önerilmez. En sağlıklı gebelik birinci yıl bittikten sonradır.

Karaciğer Vericisi Sosyal Hayatına Ne Kadar Süre Sonra Döner?

Vericinin sosyal hayata dönüşü nakil ile ilgili ameliyat sorunlarının bittiği, ortalama bir ay içerisinde gerçekleşebilir.

Çocuklarda Karaciğer Nakli Sonrası Sosyal Hayat Nasıl Olur?

Çocuklar erişkinlere göre çok daha hızlı iyileşirler. Yeni bir karaciğerle hemen yaşıtlarıyla her türlü sosyal paylaşımı yapabilirler, okullarına dönebilirler, hiçbir kısıtlama olmadan arkadaşlarıyla oyun oynayabilirler.

Herhangi bir ilaç yan etkisi ya da karaciğerin çalışmama gibi bir durumu olmazsa, diğer çocukların yaşam beklentileri kadar iyi bir yaşamları olur.

Çocuklarda Karaciğer Nakli Gerektiren Hastalıklar Nelerdir?

Çocukluk çağında karaciğer nakli gerektiren hastalıkların başında doğumsal safra yollarının gelişmemesi hastalığı vardır. Bunun dışında anne karnındaki karaciğer enfeksiyonları nakil gerektirebilir. Bazı doğumsal enzim eksiklikleri karaciğer nakli gerektirebilir.

İki aylık 3 kg’lık bebeklere bile nakil yapılabilir. Bunun dışında erişkinlerde görülen bazı viral hastalıklar da çocuklarda görülebilir.

Çocuklara Karaciğer Nakli Gerektiren Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Eğer bir bebek doğduğunda bizim fizyolojik dediğimiz normal sarılığı bir aydan fazla uzamışsa, bu durumda hızlı bir şekilde acaba safra yolları oluşmaması gibi bir hastalık var mı diye araştırmak gerekir.

  • Çocuğun gözlerinin sararması,
  • Derisinin sararması,
  • Kakasının şeffaflaşması beyaz renge çalması,
  • Karında su birikmesi,
  • Karnının şişmesi gibi semptomlar bulgular karaciğer nakli gerektirebilen hastalığın işaretleri

Bu yazı Prof. Dr. Turan Kanmaz tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Organ Nakli Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Çocuklarda Karaciğer Nakli Sonrası
Article Name
Çocuklarda Karaciğer Nakli Sonrası
Description
Çocuklarda karaciğer nakli sonrası erişkinlere göre çok hızlı iyileşirler. Çocuklarda karaciğer nakli hakkındaki her şey saglikguncem.com'da!
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
0
Harika
2
Meraklı
0

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır