Şu Anda Okuyorsunuz
Prostat Büyümesinde Ameliyatsız Yöntem: Prostat Embolizasyonu

Prostat Büyümesinde Ameliyatsız Yöntem: Prostat Embolizasyonu

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat büyümesi ya da prostat hipertrofisi, özellikle 60 yaş üstü erkeklerde idrar yapma zorluğuna yol açan bir hastalıktır. İleri yaşlarda o kadar sık görülür ki artık yaşlılığın önemli göstergelerinden biri olmuştur. Prostat bezi ve hastalıkları tamamen Üroloji Bölümü’nün ilgilendiği bir alandır.

Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Prostat büyümesine bağlı idrar yapmada zorlanma, sık idrara gitme, idrar sonrası mesaneyi tam boşaltamama gibi yakınması olan hastalara genellikle tedavi önerilir. İlk tedavi bazı ilaçların kullanılmasıdır. Yıllar geçtikçe ve şikayetler arttıkça tedavi için ameliyat gerekliliği olabilir. Prostat büyümesinde değişik ameliyat ve ameliyatsız tedavi yöntemleri içinde standart ve en iyi tedavi yöntemi TUR denen idrar kanalı içinden girilerek prostat bezinin küçültme ameliyatıdır.

Prostat Embolizasyonu Operasyonu Nedir?

Prostat embolizasyonu, prostat büyümesini ameliyat olmadan, anjiyo ile tedavi eden yeni bir yöntemdir ve Girişimsel Radyoloji Bölümü tarafından yapılır. Prostat embolizasyonunun en önemli özelliği ameliyatsız bir tedavi olmasıdır.

Tedavi İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Tedavi işlemi anjiyo odasında yapılır. Genellikle kasıktan girilerek çok ince, kateter dediğimiz milimetrik plastik borularla prostat atardamarına girilir ve çok küçük tıkaçlarla prostat bezinin içindeki tüm atardamarlar tıkanır. Bu, prostat bezine zarar vermez ancak beslenmesini azaltır ve küçülmesini sağlar. Bu küçülme uzun sürelidir. Anjiyo sırasında hasta uyanık durumda olur ancak tüm anjiyolarda olduğu gibi hastanın konforu için damardan ağrı kesici ve rahatlatıcı ilaçlar verilir. Bu nedenle narkoz gerektirmez.

Hastaların Hastanede Yatış Süresi Ne Kadardır?

Hastalar ya aynı gün ya da bir gün sonra evlerine gönderilebilir. İşlem yaklaşık iki saat sürer ve işlemden 4 saat sonra hasta yürümeye başlar ve günlük yaşamlarına kesintisiz devam edebilir. Hastanede uzun yatış ya da tedavi sonrası uzun süre dinlenme gerekmez.

Prostat Embolizasyonu Riskli Midir? Yan Etkileri Nelerdir?

Ameliyata ait bazı yan etkiler yoktur ve oldukça emniyetlidir. Kalıcı bir tedavi yöntemi olmasına rağmen TUR ameliyatında olduğu gibi her hastada etkili olmayabilir.

Prostat embolizasyonu şu an en iyi tedavi yöntemi olan TUR ameliyatının yerini alan bir yöntem değildir, ancak ameliyata çok iyi bir alternatiftir. Prostat bezi büyümesi ileri yaş hastalığıdır. Bu grup hastalarda anestezi ve ameliyat risklerini ciddi arttırabilen kalp hastalığı, şeker, tansiyon gibi bir çok hastalıklar olabilir. Bu sorunlar anjiyo tedavisinde çok büyük risk yaratmaz. Bu nedenle cerrahi tedavinin riskli olduğu hastalar başta olmak üzere tüm prostat büyümesi hastalarına önerilen bir yöntemdir.

Koç Üniversitesi Hastanesi Girişimsel Radyoloji bölümü doktorumuz hakkında ayrıntılı bilgi almak için linke tıklayın.

Summary
Prostat Büyümesinde Ameliyatsız Yöntem: Prostat Embolizasyonu
Article Name
Prostat Büyümesinde Ameliyatsız Yöntem: Prostat Embolizasyonu
Description
Prostat büyümesi ya da prostat hipertrofisi, özellikle 60 yaş üstü erkeklerde idrar yapma zorluğuna yol açan bir hastalıktır. Prostat bezi ve hastalıkları tamamen Üroloji Bölümü'nün ilgilendiği bir alandır.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
4
Harika
4
Meraklı
5
Yorumları Görüntüle (0)

Bir Yorum Bırakın

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır