Şu Anda Okuyorsunuz
Ebeveynlerin Gözünden Sünnet

Ebeveynlerin Gözünden Sünnet

Sosyal medyada ve tıbbi literatürde yayınlanan yazılarda, genellikle, sünnetin medikal açıdan irdelendiğini görmekteyiz. Ebeveynlerin sünnete nasıl yaklaştığını merak ederek, çocukları sünnet olmuş 1000 ebeveyn üzerinde yaptığımız araştırmamızı Çocuk Cerrahisi dergisinde yayınladık ve oldukça aydınlatıcı sonuçlar elde ettik (Çoc. Cer. Derg. 2019;33(2):65-71 ).

Ebeveynler gelenek ve sosyal baskıdan dolayı çocuklarını sünnet ettiriyorlar

Neredeyse 15 yıl önce yaptığımız bir çalışmada; ailelerin %86’sı daha sağlıklı olduğunu düşündükleri için sünnet istediklerini belirtirken, yalnızca %7’si gelenek nedeniyle yaptırdıklarını belirtmişlerdi. Bu son yaptığımız çalışmada ise %60 aile gelenek ve sosyal baskı nedeniyle sünneti tercih ettiklerini tanımlamışlardı. Fakat %8.8 ebeveyn daha hijyenik ve sağlıklı olduğunu düşündükleri için yaptırdıklarını söyledi . Soyunma odasında %10 erkeğin alay edilmesi, %47 erkeğin de böyle bir olaya tanık olduğuna dair çalışmalar, sosyal medyada sünnetin tıbbi açıdan avantajının olmadığı yolundaki yazılar ve haberler, ebeveynlerin çocuklarını sünnet ettirme nedenlerini değiştirmiş görünüyor.

Sünnet zamanlamasını en çok akrabalar belirliyor

Yine de, ebeveynlerin sünnet kararı almalarında en etkin faktörün akrabalar olduğunu bildirmeleri, geleneklerin sosyal medya veya kültürel ilerlemeden daha ön planda olduğunun kanıtı. Mevcut çalışmaya katılanların neredeyse %50’si akrabaların etkisiyle zamanlamayı belirlediklerini söylüyorlar. Herhangi bir nedenle sünnetten memnun olmamış aileler sorguladıklarında, büyük oranda, bugün yine olsa yine sünnet ettireceklerini söylemektedirler ki bu da aslında baskının boyutunu göstermek açısında önemli.

Yeni doğan döneminde sünnet yaptıranlar daha mutlu

Çocukların sünnet olma yaşlarına göre ayrılması sonucunda memnuniyet sorgulandığında, yenidoğan döneminde sünnet ettiren ailelerin %98 oranında sünnet zamanlamasından memnun oldukları ortaya çıkıyor. Sünnet zamanlamasından mutlu olmayan ebeveynlerin çok az bir kısmı “bugün olsa sünnet yaptırmam” diyor. Büyük çoğunluğun, memnuniyetsizliğe rağmen hala sünnet yapılmasını istemesi, gelenek, görenek ve baskının boyutunu daha net şekilde gözler önüne seriyor.

Yeni doğan sünnetinden sonra görülebilen gömülü penis olguları kendiliğinden düzeliyor

Yeni doğan sünnetinden sonra, süt çocukluğu döneminin başlamasıyla penis çevresindeki yağ dokusu artıyor ve bazı çocuklarda penis yağ dokusunun içerisine gömülebiliyor. Yüzde onun altında bulunan bu çocukların hareketlenmeleriyle yağ dokusu azalıyor, penis tekrar ortaya çıkıyor. Tabi bu bebeklerin hepsinin işlem öncesi bir çocuk cerrahı tarafından muayene edilmiş, penisin gömülü halde olmasına neden olacak başka bir anomalisinin olmadığının belirtilmiş olması gerekiyor. Bu durumdaki bebeklerde zamanla gömülü penis sorunu ortadan kalkıyor.

Sünnetten sonra yukarı doğru akımlı işeyen çocuklar, “meatal ağ” açısından değerlendirilmeli

Çalışmada olası meatal ağ varlığını saptamak için yukarı doğru işeme sorgulandı. Beş çocukta ince işeme olmadan yukarı yönlü işeme olduğu saptandı. Daha önceki bir çalışmamızda sünnetten sonra görülen mea probleminin “mea darlığı” değil “meatal ağ” olduğunu, literatürde belirtilenden çok daha az görüldüğünü, saptandığı zaman da basit bir cerrahi girişimle düzeltilebildiğini belirtmiştik. Bu durumda yukarı doğru işeyen çocukların çocuk cerrahisi tarafından değerlendirmesi gerektiği ortaya çıkıyor.

Bu yazı  Prof. Dr. Egemen Eroğlu tarafından hazırlanmıştır. 

Daha ayrıntılı bilgi için Çocuk Cerrahisi Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Ebeveynlerin Gözünden Sünnet
Article Name
Ebeveynlerin Gözünden Sünnet
Description
Prof. Dr. Egemen Eroğlu, ebevenylerin gözünden sünnetin önemi hakkındaki her şeyi saglikguncem.com'a yazdı.
Author
Publisher Name
https://www.amerikanhastanesi.org/cocuk-cerrahisi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
1
Harika
1
Meraklı
0

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır