Şu Anda Okuyorsunuz
Varis Türleri Nelerdir?

Varis Türleri Nelerdir?

Varis Türleri Nelerdir?

Kılcal Varisler

Adından anlaşılacağı üzere kılcal varisler kıl büyüklüğünde damarlardır. Bu damarlar 1 milimetre’den küçük, kırmızı veya mavi damarlardır. Kılcal varisler çoğunlukla kozmetik sorunlar yaratır.  Kılcal varisler bir sağlık sorunu değildir.

Orta Boy Varisler

Orta boy varisler kılcal varislere oranla daha büyüktür. 2-3 milimetre büyüklüğünde, yani bir makarna çubuğu veya bir kibrit çöpü büyüklüğünde yeşil damarlardır. Bu varislere ağ yapısında, ağımsı veya orta boy varisler denir. Çoğunlukla diz arkasında veya bacağın herhangi bir yerinde olabilir. Bu varis türü de çoğunlukla görüntüsel olarak kişiyi rahatsız eder.

Büyük Varisler

Büyük varisler parmak büyüklüğünde, derinin altında, deri renginde kıvrıntılı damarlardır. Büyük varisler genellikle bir sağlık sorunudur çünkü bacaktaki bir büyük damarın kapak yetmezliğine bağlı gelişir ve bu varisleri tedavi etmek için mutlaka buna neden olan büyük damarı da tedavi etmek gerekir.

Daha ayrıntılı bilgi için Koç Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Varis Türleri Nelerdir?
Article Name
Varis Türleri Nelerdir?
Description
Üç çeşit varis bulunmaktadır. Bunlar Kılcal varisler, orta boy varisler ve büyük boy varislerdir. kılcal varisler kıl büyüklüğünde damarlardır.
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
0
Harika
0
Meraklı
0
Yorumları Görüntüle (0)

Bir Yorum Bırakın

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır