PRP Nedir?

PRP (Plateletten zengin plazma) son yıllarda Dermatoloji alanında geniş kullanım alanı olan bir yöntemdir. PRP kişinin kendi kanından elde edilen trombosit, büyüme faktörleri, bağışıklık sistemine ait kimyasallar ve proteinlerinden zengin bir üründür. Dermatolojide yara iyileşmesi, alopesi, iz tedavisi, anti-ageing ve çatlaklar gibi alanlarda kullanılmaktadır.

PRP (Platelet rich plasma, trombositten zengin plazma) kişinin işlemden geçirilmiş kendi plazmasının kendine enjekte edilmesi esasına dayanır. Tromsitlerden salınan çeşitli büyüme faktörleri ve sitokinler hücre büyümesini ve iyileşmesini stimule eder. Derini yaşlanmasını yavaşlatmanın yanı sıra saç dökülmesinde de etkili olmaktadır.

PRP ile Hangi Hastalıkları Tedavi Edebiliriz?

PRP uygulamasının saç dökülmesi, yaşlanma etkilerini giderilmesi ve güneş hasarı bulunan deriye uygulanmasının yanısıra yara iyileşmesi, eklem hasarı gibi bazı ortopedik sorunlarda da yararlı olduğu gösterilmiştir. Saç dökülmeleri PRP’nin sık kullanıldığı alanlardan biridir. Yapılan çalışmalarda PRP saç tedavisi uygulanmış hastaların %96’sında saç başlangıçtan itibaren kendi renginde uzayabilmektedir. Erkek tipi saç dökülmelerinde 2-3 hafta ara ile uygulandığında 3 ay sonunda olumlu cevap elde edilir. Saç ekimi sonrasında yapılan PRP başarı oranını arttırır. Derinin yenilenmesi ve anti-aging gibi amaçlarla yapııldığında, laser ve iğneli radyofrekans ile kombine tedavilerle sonuç çok daha iyi olmaktadır. Akne ve yara izi tedavilerinde ise yine mikroiğneleme teknikleri ile birlikte tatmin edici sonuçlar elde edilmektedir.

PRP Uygulaması

PRP uygulaması yapılırken hastanın kendi venöz kanı alınmakta, santrifüje edilip iğne ile deriye, birden fazla yere, enjekte edilmektedir. Enjektör veya mezoterapi tabancası kullanılabilir. Ortalama süre 2-4 hafta ara ile 8-10 seansa kadardır. PRP uygulaması steril koşullarda deneyimli bir dermatolog tarafından yapılmalıdır. Öncesinde lokal anestezi uygulanmaktadır. PRP, allerjik reaksiyonların izlenmemesi açısından güvenli bir yöntemdir. Hazırlanması kolay ve hızlıdır.

Bu yazı  Prof. Dr. Sibel Alper tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Dermatoloji Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Summary
PRP (Plateletten Zengin Plazma)
Article Name
PRP (Plateletten Zengin Plazma)
Description
PRP kişinin kendi kanından elde edilen, yara iyileşmesi, iz tedavisi, anti-ageing alanlarında kullanılır. PRP ile ilgili her şey saglikguncem.com'da!
Author
Publisher Name
Amerikan Hastanesi
Publisher Logo