Şu Anda Okuyorsunuz
Miyom Nedir ve Hangi şikayetlerle Ortaya Çıkar?

Miyom Nedir ve Hangi şikayetlerle Ortaya Çıkar?

Miyomlar, rahim duvarındaki kas tabakasından köken alan iyi huylu kitlelerdir. Zamanla kansere dönüştükleri de düşünülmemektedir. Öte yandan, rahimden kaynaklanan bazı kitlelerin miyom mu, yoksa kanser hücreleri içeren bir oluşum mu olduğunu ayırmak güç olabilir.

Miyomlara oldukça sık rastlanmaktadır. Üreme çağındaki kadınların yüzde 20-43’ünde görülmekte, bu sıklık yaşla beraber artmaktadır. Öte yandan, çoğu kadın miyomlara bağlı şikayetleri olmaksızın yaşamlarını sürdürmektedir.

Miyomların neden oluştuğu bilinmemektedir.

Miyomların östrojen ve progesteron gibi hormonlarla ilişkili oldukları, genetik veya ailesel eğilim gösterebildikleri, beslenme veya çevresel faktörlerden etkilenebildikleri bilinmektedir. Ayrıca erken yaşta adet görmeye başlamak, aile öyküsü ve doğum yapmamış olmak risk faktörleri arasındadır.

Miyomlar Hangi Şikayetlerle Ortaya Çıkar?

Miyomların çoğu herhangi bir şikayete neden olmamaktadır. Yol açtıkları şikayetler arasında;

  • Şiddetli ve/veya uzun süreli adet kanaması,
  • Karın alt bölgesinde ağrı ve/veya baskı hissi,
  • İdrara sık çıkma veya çocuk sahibi olmakta güçlük,
  • Uzun veya şiddetli adet kanamaları, kansızlık (anemi)

Ayrıca kişinin günlük hayatına olumsuz etkileri olabilir. Şikayetlerin sıklığı ve şiddeti genellikle miyomların yeri, sayısı ve büyüklüğü ile ilişkilidir. Miyomlar rahim duvarıyla sınırlı olabilecekleri gibi rahmin içine veya dışına doğru kabartı yapabilirler.

Miyomlar genel olarak çocuk sahibi olmaya engel değildir.  Ancak rahim içi boşluğa uzanan veya buraya baskı yapan miyomların alınması doğurganlığı artırabilir. Öte yandan, rahim dışına büyüyen miyomların gebe kalma veya gebeliği sürdürme üzerine bilinen olumsuz bir etkisi yoktur.

Çoğu gebelik miyomların varlığında dahi sorunsuz olarak ilerleyebilmektedir. Ayrıca bu dönemde hormonal uyarılar nedeniyle büyümeleri sık görülen bir durumdur. Zaman zaman miyomlara bağlı ağrı olabilir. Nadir de olsa boyut ve yerine bağlı olmak üzere miyomlar doğumu zorlaştırabilir.

Miyom tedavisi konusunda ayrıntılı bilgi almak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazı Dr. Engin Türkgeldi tarafından hazırlanmıştır.

Ayrıntılı bilgi için Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümümüzle iletişime geçebilirsiniz.

 

Summary
Miyom Nedir ve Hangi Şikayetlerle Ortaya Çıkar?
Article Name
Miyom Nedir ve Hangi Şikayetlerle Ortaya Çıkar?
Description
Miyomların östrojen ve progesteron gibi hormonlarla ilişkili oldukları, genetik veya ailesel eğilim gösterebildikleri, beslenme veya çevresel faktörlerden etkilenebildikleri bilinmektedir.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
188
Harika
32
Meraklı
42
Yorumları Görüntüle (0)

Bir Yorum Bırakın

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır