Şu Anda Okuyorsunuz
Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir? Dr. Aslıcan Çakkalkurt

Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir? Dr. Aslıcan Çakkalkurt

Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir?

Hiperbarik oksijen tedavisi, kapalı bir basınç odası içinde yüksek basınç altına alınan hastaya aralıklı olarak saf oksijen, yani %100 oksijen solutulması şeklinde uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Hiperbarik oksijen tedavisi, dokularda oksijelenmenin azaldığı veya tamamen ortadan kalktığı, iyileşmeyen, problemli yaralarda tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Hiperbarik oksijen tedavisi;

  • Şeker hastalarının ayak yaraları,
  • Işın tedavisi sonrası geç dönemde ortaya çıkan yaralar,
  • Damar tıkanıklığına bağlı yaralar,
  • Cilt ve cilt altını ilgilendiren hastalıklar,
  • Kemiğin yetersiz beslenmeye bağlı kemik dokusu ölümü,
  • Kemik enfeksiyonları gibi ortopedik hastalıklarda,
  • Ani işitme kaybı,
  • Ani görme kaybı,
  • Karbonmonoksit zehirlenmesi
  • Vurgun hastalığı gibi birbirinden çok farklı hastalık gruplarında uygulanabilmektedir.

Tedavi sırasında hastalar kapalı bir basınç odası içerisinde takmış oldukları maskeler aracılığıyla %100 oksijen solumaktadırlar. Tedavi süresi genellikle 90-120 dakika olup, zorunlu bir ihtiyaç durumunda tedavi birkaç dakika içinde sonlandırılabilmektedir. Uygulanması gereken toplam seans sayısı hastalığa göre değişiklik göstermektedir. Hiperbarik oksijen tedavisi yara iyileşmesini hızlandırır, vücudun savunmasında görev alan hücreleri ve yeni damar gelişimini destekler, ödem azaltıcı etki gösterir. Bazı antibiyotiklerin etkisini artırdığı gösterilmiştir.

Hiperbarik oksijen tedavisi uygulanan hastalarda tedavinin zamanlaması oldukça önemlidir. Erken dönemde uygulandığında çok başarılı sonuçlar alınabilen hastalarda tedavi geciktiğinde başarı şansı azalmaktadır. Bu nedenle hastalar erken dönemde Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezlerine başvurmalı veya yönlendirilmelidirler.

Hiperbarik Oksijen Tedavisinde Tek Kişilik Basınç Odalarının Avantajları Nelerdir?

Hiperbarik oksijen tedavisi için kullanılan tek kişilik basınç odalarında basınç ve tedavi süresi hastaya özel olarak düzenlenebilmektedir. Her hasta tedaviye tek başına girdiğinden bir başka hastadan enfeksiyon bulaşma olasılığı olmamaktadır. Ayrıca basınç odası operatörü ile hasta birebir iletişim kurabilmektedir.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) kanda ve dokularda oksijen seviyelerini yükselterek birçok hastalıkta başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Basınç odasına alınan hastaya yüksek basınçlarda aralıklı olarak %100 saf oksijen solutulmasına dayanan, bilimsel olarak etkinliği çok sayıda çalışma ile gösterilmiş kanıta dayalı bir tedavi yöntemidir.

Tedavi tek kişilik veya çok kişilik basınç odalarında uygulanmaktadır. Kullanılan maske, önlük ve diğer malzemeler hastaya özel olmalı, dezenfeksiyon uygulamalarına özen gösterilmelidir. Koç Üniversitesi Hastanesi Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi’nde tek kişilik basınç odaları ile hastalarımıza özel ve konforlu bir tedavi sunmaktayız. Tek kişilik basınç odalarında hastalar tedaviye tek başına alınmakta ve Covid-19 pandemisi sürecinde hijyenik ve güvenli bir tedavi ortamı sağlanmaktadır.

Dr. Aslıcan Çakkalkurt hiperbarik oksijen tedavisi hakkında bilgi veriyor. 

Daha ayrıntılı bilgi için Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi‘mizle iletişime geçebilirsiniz.

Summary
Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir? Dr. Aslıcan Çakkalkurt
Article Name
Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir? Dr. Aslıcan Çakkalkurt
Description
Hiperbarik oksijen tedavisi, kapalı bir basınç odası içinde yüksek basınç altına alınan hastaya aralıklı olarak saf oksijen verilmesidir.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
0
Harika
1
Meraklı
1
Yorumları Görüntüle (0)

Bir Yorum Bırakın

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır