Şu Anda Okuyorsunuz
C Reaktif Protein (CRP) nedir?

C Reaktif Protein (CRP) nedir?

 

CRP nedir?

CRP latince veya ingilizce C Reaktif Protein olarak açılımı olan bir inflamasyonu (yangıyı) gösteren vücudumuzdan salgılanan proteindir. Karaciğerde üretilir, CRP yükseldiği zaman insanlar panik olmaktadır. CRP, tanı konması için kullanılan bir laboratuvar testidir.

CRP, yangı sonrasında vücutta oluşan herhangi bir iltihap, yaralanma, kanama durumunda ortaya çıkan ve yükselen, doktora tanı koymasında yardımcı olan bir laboratuvar testidir.

CRP neden yükselir?

CRP’nin yükselmesi enfeksiyon hastalıklarıyla olacağı gibi kanser, romatizmal hastalıklar ve kalp krizi sonrasında görülebilir. Vücutta oluşabilecek herhangi bir kanama, ağır yaralanma, doku ezikleri, kırıklar ve pek çok hastalıkta CRP yükselir.

CRP’nin normal seviyesi nedir?

Laboratuvarlarda uygulanan kit veya kullanılan yöntem farklılıklar gösterebilmektedir. Laboratuvarlar arasında CRP değeri üst sınırı değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla hastalar genel bir kanıyla yüksek veya alçak bir değerleri olduğunu düşünmemelidirler. Referans aralıkları bilinerek yorum yapılmalıdır.

Bu yazı Doç. Dr. Süda Tekin tarafından hazırlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi için Enfeksiyon Hastalıkları bölümüyle iletişime geçebilirsiniz.

Summary
C Reaktif Protein (CRP) nedir?
Article Name
C Reaktif Protein (CRP) nedir?
Description
C Reaktif Protein, bir inflamasyonu (yangıyı) gösteren vücudumuzdan salgılanan proteindir. Karaciğerde üretilir. Bir laboratuvar testidir.
Author
Publisher Name
Koç Üniversitesi Hastanesi
Publisher Logo
Nasıl Hissediyorsun?
Endişe Verici
168
Harika
69
Meraklı
51

© Sağlık Güncem - 2021

 
 
Yukarı Kaydır